Probděla jste noc, ať už na pařbě, u počítače, nad učebnicí, nebo v posteli... Zkrátka ráno jste si jistá, že by se zrcadlo hrůzou zamlžilo. Máte červené oči a pod nimi olympijské kruhy, oteklá víčka a pupínky... snad úplně všude. Jenže chtě nechtě musíte mezi lidi. Co s tím?

1. Jak se mám ráno zbavit oteklých očí?

Oteklé oči míváme ráno po probuzení proto, že se nám ve tkání nashromáždilo mnoho tekutiny. Zkuste konečky prstů jemně masírovat horní okraj očních důlků a kružte pod lehkým tlakem. Těmito pohyby pomalu postupujte dále. Totéž opakujte i na spodním okraji očního důlku vždy směrem z vnějšího koutku do vnitřního. Taková domácí lymfodrenáž pomůže otoky uvolnit.

2. Jak zamaskuji kruhy pod očima?

Kruhy pod očima zakryjete dokonale korektorem nebo maskujícím make-upem v oranžovo-žlutavých tónech. Oranžová je doplňkovou odstínem k modré barvě vašich kruhů a obě barvy se vzájemně anulují. Na korektor pak přijde ještě poprašek pudru v jemném odstínu pleti a nikdo nic neodhalí.

Vhodný korektor zamaskuje všechny nedokonalosti pleti.

3. Jak se zbavím červených očí?

Ráno už je na nápravu trochu pozdě, ačkoliv lepší je si oči ošetřit ráno, než vůbec. Pokud byl večer byl dlouhý a cigaretový kouř vás stále pálí v očích a nechcete druhý den ráno vypadat jako králík s červenýma očima, použijte ještě ten večer uklidňující kapky do očí. Těsně před spaním přidejte navíc krém či gel z lékárny do koutků očí a krátce zamrkejte, druhý den budete mít zase jasný pohled.

4. Jak zlikvidovat pupínky?

Pupínky nesnášíme, protože se objevují pokaždé, když je nejméně potřebujeme. Bohužel žádný kouzelný elixír ani zaklínadlo, které by nás jich v mžiku zbavily, neexistují. Jediná zbraň, kterou můžeme proti nim tasit, je krycí korektor, který obsahuje zinek. Oxid zinečnatý totiž působí antibakteriálně, podporuje hojení, zakryje zčervenalá místa a chrání před dodatečným podrážděním UV zářením.

Pokud se objeví zhnisané pupínky, opatrně je propíchněte dezinfikovanou jehlou, pleť lehce roztáhněte a tekutinu vysušte kosmetickým ubrouskem. Nikdy pupínky nevytlačujte! Jinak se vám zanítí celé okolí, a dokonce se mohou objevit i jizvy.

I jeden pupínek dokáže pořádně potrápit. Především před důležitou pracovní schůzkou nebo vytouženým rande.

5. Jak zařídit, aby se mi pleť během dne neleskla?

Pokud se vám pleť po několika hodinách od nanesení make-upu opět leskne, máte v zásadě dvě možnosti: přepudrovat se. A pak zas a zas... Jenomže na sklonku dne bude váš make-up se silnou vrstvou pudru připomínat odlupující se vrstvy staletých omítek. Než nános odpadne úplně, poběžíte buď rychle domů, anebo kývnete jen na hodně potemnělý mejdan, kde na vás nebude vidět.

Máme jiný nápad: na mastnou pleť je v takových případech lepší používat papírové pijáčky s pudrem. Jednoduše je přitiskněte na lesknoucí se místa na čele, nose či bradě. Tyto papírky vsáknou přebytečnou mastnotu z pleti a zároveň ji jemně přepudrují, takže lesknoucí se partie budou opět matné.

6. Můžu použít deodorant hned po oholení podpaží?

Máte na výběr? Ráno je hektické. Co všechno už jste musela na sobě zamaskovat a ještě než vyrazíte, je třeba upravit podpaží! Na čerstvě oholenou kůži sice deodorant nepatří, ale někdy to je zkrátka nezbytné. Pro takové případy je ideální jemný deodorant bez alkoholu. Pokud máte pokožku v podpaží trvale podrážděnou, pomůže vám neparfémovaný deokrém z lékárny. Jeho nosu libé účinky sice nejsou tak silné, ale zato ochrání kůži.

7. Jak opravit nerovně nalakované nehty?

Spěchala jste a to je nejspíš důsledek. Lak na nehty musí deset minut schnout, jinak se na povrchu nehtu udělají hrbolky nebo otisky. Co s tím? Pokud se vám to přihodí, pomůžete si speciálním přípravkem, který lak znovu uvede do tekuté formy, ten se vyrovná a také tak uschne.

Ilustrační fotografie

8. Můžu mít plné rty i bez zákroku plastického chirurga?

Není to sice navždy, ale malou masáží dosáhnete kýženého efektu. Rty se pořádně prokrví, zrůžoví a nabudou na objemu. Jak na to: kůži rtů uchopte mezi palec a ukazováček a jemně rty proštípávejte. Můžete vyzkoušet i jiný typ masáže pomocí jemného zubního kartáčku. Kruhovými pohyby postupujte na horním i dolním rtu z jedné strany na druhou. Pro dokonalý efekt pak použijte lesk, protože lesknoucí se rty působí plastičtěji a vláčněji než matné a navíc jim tím dáte i potřebnou péči.