Ve světě se objevuje stále více žen, které považují podprsenku za zbytečnost. Dokonce se mluví o tom, že je její nošení pro naše zdraví škodlivé. Jaká je pravda?

Začaly to vlastně celebrity. Slavné krásky jako Gwyneth Paltrow (47), Jennifer Lopez (50), Liz Hurley (55) a mnoho dalších poslední dobou jen velice nerady vězní svou parádu v podprsence a tento kousek oblečení prostě nechávají doma. A další ženy se je snaží následovat. Je to ale opravdu v něčem výhodnější?

Sami vědci na to mají protichůdné názory. Tato oblast je paradoxně poměrně dost neprozkoumaná, i když by podle všeho měla zvláště mužské vědce docela bavit. Jedním z těch, kdo se na ni zaměřili, byl před časem například francouzský profesor Jean Dennis Rouillon. Patnáct let sledoval 300 žen ve věku od 18 do 35 let a výsledky jeho výzkumu byly šokující. Podprsenky jsou nejen k ničemu, ale mohou také škodit.

Jestli chcete upoutat pozornost, vyrazte do města bez podprsenky.

„Ženám, které ji nenosily, se vytvořily svaly, které ňadra samy držely ve správné poloze. Navíc kůže lépe dýchala,“ píše expert o svém tématu. Někteří jeho kolegové navíc tvrdí, že podprsenka deformuje držení těla, a dokonce že by mohla mít byť nepatrný vliv na vznik rakoviny prsu. To ale nikdy nikdo nedokázal.

Pro velmi obdařené ženy je nutností

Objevují se však i zcela opačné názory. Zvláště ženy, které byly bohatě obdařeny, by na tento kus prádla neměly zcela zanevřít. 

„Prsa by jim mohla povisnout, navíc se neustále hýbají. A proto pak mohou začít bolet, což se projevuje hlavně večer,“ je přesvědčený osteopat Robin Lansman. Ženy si pak ulevují špatným postojem nebo sezením ve zkroucené poloze, což vede často k bolestem zad a krční páteře.

Důležité ovšem je, jakou podprsenku si dáma vybere. Na ní totiž nejvíce záleží – dobrá může pomoci, ale špatná skutečně spíše uškodí. Přitom se experti domnívají, že až 70 % žen si ji neumí vybrat.

„Nejčastěji nosí úplně jinou velikost, než jim přísluší. A pohodlí mnohdy obětují kráse,“ tvrdí lékař. Podprsenka musí ve chvíli, kdy ji zapnete, obepínat vaše tělo vodorovně. Košíčky se nesmí zařezávat do kůže, ale na druhou stranu mezi nimi a poprsím nemůže být volný prostor. Když zvednete ruce nad hlavu, nesmí vám z podprsenky dole vykouknout ani kousek. A dejte si pozor i na materiál. Musí vám být příjemný. Není nic horšího, když vás právě na tomto místě pořád něco kouše nebo svědí.