Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chůze na vysoké noze: neničte si zdraví podpatky

Vysoké podpatky jsou sice sexy, lékaři ale před jejich pravidelným nošením varují. Nejsou to totiž jen nohy, které nevhodnou obuví trpí…
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Mimo přetěžování přední části nohy, kam se díky podpatku přenáší váha těla a dochází tak k ohýbání prstů, je rovněž namáhána páteř a dokonce se mění těžiště celého trupu. To má za následek bolesti zad, krční páteře nebo i bolesti hlavy.

Pokud ženy na vysokých podpatcích chodí často, můžou mít trvale zdeformované – takzvané kladívkové prsty. Chůze „vysoko nad zemí“ také neúměrně namáhá kolenní klouby, a to se týká i bot na vysokém klínu.

Když vysoké, tak jen výjimečně

Lékařům Kliniky rehabilitačního lékařství VFN v Praze a 1. Lékařské fakulty UK se ve spolupráci s tureckými kolegy z Hacettepe University v Ankaře podařilo odhalit nová fakta, která ukazují na negativní vliv dlouhodobého nošení obuvi na vysokém podpatku na kolenní a hlezenní kloub.

Jehlové podpatky k Jennifer Lopezové neodmyslitelně patří. V těchto botách se...

„Prokázali jsme, že časté nošení vysokých podpatků působí negativně také na strukturu Achillovy šlachy a způsobuje časné artrotické změny na kolenní chrupavce, a to i u mladých žen. My našim pacientkám doporučujeme nošení obuvi na vysokém podpatku pouze výjimečně při zvláštních příležitostech,“ říká MUDr. Kamal Mezian, Ph. D.

Optimální výška? Do čtyř centimetrů

Vysoké podpatky škodí zdraví víc, než jsme si mysleli, varují lékaři

Ačkoliv vysoké podpatky mohou při dlouhodobém nošení způsobovat zdravotní problémy, nižší podpatky mohou naopak dokonce pomáhat. „Za relativně bezpečnou považujeme výšku podpatku do 3–4 centimetrů. Toto mírné zvýšení se doporučuje i u pacientů s bolestmi pat v důsledku přetížení (patní ostruha),“ říká MUDr. Mezian.

Neničte si tělo

Jakmile obujete vysoké podpatky, zvýšíte namáhání kolenních kloubů, které se oproti stání na rovném povrchu nikdy nedostanou do přirozené polohy. Stání na bříškách prstů je prostě proti naší přirozenosti.

Svaly a klouby v celém těle to musí kompenzovat a udržet těžiště i tělo ve vzpřímené poloze. Dochází také k nesprávnému držení pánve, z čehož mohou vzniknout i některé gynekologické obtíže. Nošení vysokých podpatků mívá na svědomí i mučivé bolesti zad, kyčlí a dokonce i problémy s krční páteří.

Co musí umět dobrá bota?

Kvalitní obuv, ať už se jedná o letní sandály či sněhule, by měla splňovat několik základních vlastností.

* Musí zajišťovat správné obutí nohy, tedy pomáhat při stoji a chůzi, podporovat nožní klenbu a udržovat patu ve správném postavení. 

* Nezbytností je správně modelovaná stélka (vložka), která je různě tvarována pro podporu klenby i pohodlnou chůzi. 

* Podrážka neboli podešev musí chránit nohu před vnějšími vlivy, jako je třeba vlhkost, ale současně udržovat kontakt chodidla s podložím. 

* Podpatek by měl být přiměřeně vysoký, odpovídat tvaru a účelu obuvi. 

* Obutá noha musí být v přirozené poloze, aby byla dostatečně chráněná, což zajišťuje i vhodný materiál. Ideální je přírodní kůže. Vyvarujte se umělých látek, které znemožňují dýchání chodidla. 

Z extrému do extrému?

Ani dlouhodobé nošení bot, které jsou úplně ploché (baleríny, žabky) neprospívá zdraví našich nohou. Takové boty mají špatný vliv na klenbu nohy i na držení těla. Plochá otevřená obuv totiž neposkytuje žádnou oporu a vede k plochým nohám. Způsobuje tak problémy s koleny, kyčlemi, páteří a zády – zejména těm, komu nohy nosí vyšší váhu.

„Placatá“ bota je prostě pro dlouhodobé nošení hotové neštěstí, které se projeví zejména na naší klenbě. Řešením jsou zdravotní vložky do takových bot, které zakoupíte ve specializovaných prodejnách.

Žabky jen k vodě

Odborníci radí nosit tento typ obuvi maximálně k bazénu, kde vás žabky můžou ochránit před nepříjemnou plísní. Na dlouhé túry se ale absolutně nehodí. Kromě toho, že nezajišťují stabilitu nohy, taky velmi přetěžují podélné svaly na chodidle.

Špatná obuv ničí dětské nohy

Až třetina českých prvňáčků má deformovaná chodidla, trápí je například ploché nohy nebo vybočené malíčky.

Příčinou jejich zdravotních obtíží je většinou nekvalitní a nevhodná obuv, která zabraňuje správnému postavení a funkci nohy,“ varuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí a Infinity Clinic.

„Mnoho rodičů výběr dětského obutí podceňuje a nedbá na prevenci. Vedle bolestivosti to může mít za následek i trvalé změny nohou a páteře, které si mohou vyžádat, většinou až v dospělosti, i operační zákrok,“ upozorňuje lékařka.

Žijte na vysoké noze! 6 tipů, jak vyzrát nad podpatky

Jak poznat, že je něco špatně?

„Pokud si dítě stěžuje na bolest nohou, nejprve se přesvědčte, zda není příčina v příliš těsných punčocháčích nebo v obuvi, která nesprávně fixuje nohu, má špatnou velikost či je vyrobena z nevhodného materiálu. Poté prohlédněte dětskou nožičku, všímejte si hlavně tvaru a symetrie plosky nohy. Zdravé chodidlo je obloukovitě vyklenuté, bez deformit prstů, bez otlaků, mozolů či jiných výrůstků. Pokud si nejste jistí nebo potíže potomka přetrvávají, vyhledejte pomoc odborného lékaře, který dítě vyšetří, ukáže vám vhodné cviky nebo navrhne rehabilitaci,“ doporučuje M. Tomanová.

I za tohle můžou vysoké podpatky

Menší stabilita

Během chůze se celá váha těla přenáší na špičky nohou, takže chůze nemůže být tak jistá jako u klasické plošší obuvi. 

Zkrácená achilovka

Dlouhodobým nošením vysokých podpatků může docházet ke zkrácení Achillovy šlachy. Je pak nutno je pravidelně protahovat, aby šlachy měly dostatečnou pružnost. Při prudkém pohybu totiž může hrozit natržení nebo dokonce prasknutí achilovky. 

Vyvrtnutý kotník

Je to častý problém žen, které nosí vysoké podpatky. Snadno jim může noha nepříjemně podklouznout nebo se podvrtnout. Některé tyto problémy mohou končit výronem nebo dokonce zlomeninou. 

Co dělat pro správný vývoj nohy?

Pokud není noha zdravá, nemůže dobře plnit svoji funkci při chůzi. Páteř je navíc vystavena vyšší zátěži, dává o sobě vědět bolestí. „Dětská noha roste rychle, proto nezapomínejte pravidelně kontrolovat, zda jsou boty dostatečně velké. Dbejte na to, abyste dítě nepřetěžovali dlouhým chozením po tvrdém povrchu – například v nákupním centru. Dobré je dětem v létě čas od času dopřát běhání naboso po trávě nebo písku,“ uzavírá primářka Michaela Tomanová.

Trápí vás kuří oko? Noste vhodnou obuv!

Tento útvar, tvořený zhrublou, odumřelou a zrohovatělou kůží, vzniká v místech opakovaného tlaku nebo tření na noze a dokáže svého majitele pěkně potrápit. Nejčastější příčinou vzniku kuřího oka je nošení špatné obuvi, především vysokých bot s úzkou špičkou. Právě proto se s kuřím okem potýkají mnohem častěji ženy. Další příčinou bývají různé ortopedické vady chodidla, k nimž opět významnou měrou přispívá dlouhodobé nošení nevhodné obuvi.

Nenechte se trápit

V prevenci kuřího oka je nejdůležitější nošení správné a pohodlné obuvi s přiměřenou výškou podpatku. Pokud chcete vzniku kuřího oka zabránit a máte nějaké ortopedické vady (zborcenou klenbu, kladívkový prst, vbočený palec), je třeba je včas podchytit a zabránit jejich dalšímu rozvoji nošením korekčních vložek, které zpomalují zborcení příčné klenby a při včasném záchytu ji mohou dokonce vrátit do původního stavu. Důležitou prevencí je samozřejmě také pravidelná pedikúra.

Jak nosit vysoké podpatky a netrpět?

Jak odstranit kuří oko?

Po namočení nohy v teplé vodě kuří oko seřízneme žiletkou nebo skalpelem a přelepíme speciální náplastí pro kuří oka. Tuto „operaci“ si můžete provést sami doma, ale lepší je svěřit se do rukou zkušené pedikérky. Jinou možností jsou speciální náplasti napuštěné kyselinou salicylovou, která rozpouští zrohovatělou kůži. Náplast je však potřeba kontrolovat, aby se nepohnula a účinná látka nepůsobila na jinou část kůže.

Podle našich babiček je nejlepší na kuří oko přes noc položit plátek cibule, který byl několik hodin namočený v octu. Postup by se měl opakovat několik dnů, dokud útvar nezmizí. Stejné účinky má prý také citronová šťáva se stroužkem česneku.

Autor:
  • Nejčtenější

Život s narcistou vás poznamená. Poradíme, jak se z něj osvobodit

Narcista jako samolibý člověk zahleděný do sebe, to je mýtus. Přehnaná míra důležitosti a vážnosti, kterou tito lidé sami sobě přisuzují, je pro ně sice typická, v jádru jsou ale úzkostní, což se...

3. října 2024

Neutrální tóny i vzory, lodičky i kecky. Víme, jaké boty vévodí podzimu

Nastalo střídání nejen ročních období a počasí, ale tím pádem i bot, které ráno hledáme v botníku. Máte je tam? A víte, které na nohy letos obujete nejraději?

7. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krásný úsměv není zadarmo. Několik rad, jak se starat o svoje zuby

Cesta k dokonalém chrupu začíná v koupelně, kde se poctivě chopíte zubního kartáčku. Klíčová je pravidelná a správná ústní hygiena. Každodenní péče o zuby a dásně může předejít problémům, jako je...

30. září 2024

Hygge, fika, ikigai. Inspirujte se recepty na štěstí z celého světa

Od ikigai až po fika, za těmito exotickými názvy se skrývají úžasné koncepty - návody, jak docílit pocitu vyrovnanosti a osobního štěstí. Znáte je? Inspirujte se.

5. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Práce, práce a zase práce. Buďte efektivní a neplýtvejte energií

Vydělávat korunky není v dnešní době snadné. Obzvlášť když je vám čtyřicet, padesát… Jste unavení, máte na krku rodinu, hypotéku, starší rodiče a spoustu dalších povinností. Poradíme vám pár fíglů,...

4. října 2024

Neutrální tóny i vzory, lodičky i kecky. Víme, jaké boty vévodí podzimu

Nastalo střídání nejen ročních období a počasí, ale tím pádem i bot, které ráno hledáme v botníku. Máte je tam? A víte, které na nohy letos obujete nejraději?

7. října 2024

Buďte jako královna koloběžka. Těšit se můžete i na krásnou postavu

Máme pro vás zajímavý tip bez ohledu na váš věk i kondici, skvělého parťáka na cestu k pevné, pružné a štíhlé postavě. Zkuste to s koloběžkou, budete se divit, co umí s tělem.

6. října 2024

Hygge, fika, ikigai. Inspirujte se recepty na štěstí z celého světa

Od ikigai až po fika, za těmito exotickými názvy se skrývají úžasné koncepty - návody, jak docílit pocitu vyrovnanosti a osobního štěstí. Znáte je? Inspirujte se.

5. října 2024

Práce, práce a zase práce. Buďte efektivní a neplýtvejte energií

Vydělávat korunky není v dnešní době snadné. Obzvlášť když je vám čtyřicet, padesát… Jste unavení, máte na krku rodinu, hypotéku, starší rodiče a spoustu dalších povinností. Poradíme vám pár fíglů,...

4. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...