Začíná to obvykle podobným způsobem, zachce se vám vyzkoušet něco nového. Jenže máte třeba citlivou pokožku nebo jste sáhli po nevhodném krému, make-upu či pleťové vodě. Výsledek? Pohroma! Kůže je zarudlá, vše může doprovázet také hodně nepříjemné svědění a pálení.
Proč se toto vůbec děje, a navíc zrovna vám? Alergie na kosmetické přípravky je nežádoucí odpovědí imunitního systému na složky v kosmetických prostředcích. Obranný systém těla vnímá tyto látky jako cizí a snaží se je odstranit, což může vést k různým kožním příznakům.
Chvála opatrnosti
Mezi nejčastější alergeny v kosmetických přípravcích patří rozličné chemické příměsi používané v parfémech, barviva, konzervační látky a emulgátory. V některých případech může být alergie způsobena i přírodními složkami, jako jsou esenciální oleje či rostlinné extrakty. Jak ale upozorňují odborníci, není vždy zárukou, že produkty označené jako hypoalergenní nebo testované dermatologem budou i stoprocentně bezpečné.
Vyplatí se proto číst si obaly kosmetických výrobků, a pokud se u vás některé výše zmíněné potíže objeví, zajděte se nechat otestovat. Budete-li mít potvrzené kontaktní alergie na určité látky, dostanete alergologickou průkazku s uvedenými alergeny i přípravky, v nichž se mohou vyskytnout.
I tak ale zůstaňte celkově obezřetní a před použitím nové značky si nejdřív udělejte test snášenlivosti a naneste malé množství výrobku na vnitřní stranu předloktí.
Okamžitá stopka
Jakmile by vám nějaký konkrétní přípravek nedělal dobře, jednoznačně ho ihned přestaňte používat. „Mírnější projevy mohou odeznít po vyloučení dalšího kontaktu kůže s alergenem a je vhodné promazávat ji hypoalergenním hydratačním krémem, při prudké reakci je už nutné krátkodobě užívat antihistaminika a místně k tomu kortikoidní krém, většinou na doporučení dermatologa,“ dodává Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.