Protože svatební šaty nemusí být jen bílé!

Svatba je důležitým dnem v životě každé ženy. K tomuto obřadu se vážou mnohé tradice, od rozbíjení, přes to, že nevěsta by měla mít ve svatební den něco modrého a půjčeného, až po společnou konzumaci svatební polévky. Nejdůležitějším prvkem svatebního dne jsou pro nevěstu rozhodně šaty, u nás většinou bílé, smetanové či jiné velmi světlé barvy. Ovšem například v Indii je bílá barva ve svatební den nemyslitelná. Stejně jako se po celém světě liší tradice, různí se i barva svatebních šatů. A dokonce ani v našich zeměpisných šířkách se nemusíme při výběru svatebních šatů omezovat na odstíny bílé. Jakými barvami tedy mohou svatební šaty hrát?

Bílá je základ

Začneme tradiční bílou barvou, která je rozšířená hlavně v Evropě a Americe. Traduje se, že je barvou čistoty. Ovšem pravým důvodem, proč si nevěsty začaly po roce 1840 oblékat právě bílé šaty, byla anglická královna Viktorie, která na sobě ve svatební den měla zářivě bílé šaty. A každá nevěsta chtěla být jako královna. Populárními alternativami křídově bílé je pak třeba smetanová nebo champagne. Některé nevěsty sahají například i po šatech v barvě slonovinové kosti.

Červená pro štěstí

Červená barva je velmi oblíbenou barvou svatebních šatů v Asii, především v Číně, Indii či Vietnamu, protože symbolizuje štěstí. Naopak bílá je tady smuteční barvou. I když některé moderní čínské či obecně asijské nevěsty, které se vdávají v Evropě, sahají i po bílé.

Růžová jako decentní alternativa

Velmi populární se poslední dobou stává růžová barva, zejména v jemných pudrových odstínech či jako starorůžová. Pudrové barvy totiž symbolizují něžnost. A každá nevěsta chce být něžná. Spolu například s béžovou je ideální variantou pro nevěsty, které nechtějí sáhnout po tradiční bílé, ale zároveň touží po decentní světlé barvě. Odvážnější variantou je pak například i výraznější lososová.

Pokud netoužíte po čistě bílých šatech, ale zároveň se necítíte na jinou barvu, je ideální možností ozvláštnit světlé šaty výraznější barvou, třeba vaší oblíbenou. Stačí malé detaily a hned budou šaty vypadat úplně jinak!

A jakých barev svatebních šatů byste se měly vyvarovat? Třeba modré! Přestože je především symbolem věrnosti, může v některých zeměpisných šířkách představovat i modřiny. Podobný význam se připisuje i fialové barvě. Naopak například v Irsku je nevhodnou barvou zelená, která kupodivu znamená neštěstí.

Ovšem pokud toužíte například zrovna po modré barvě, nebo nějaké jiné nezvyklé, nikdo vám to nemůže zakázat. Je to váš velký den a je důležité, abyste byla spokojená hlavně vy! Takže pokud se toužíte vdávat třeba v tmavě vínových šatech, jděte do toho!