Kdo by to neznal? Toho nepříjemného našeptávače, který nám říká: „Tohle nesmíš sníst, jsi moc tlustá!“ Nebo: „Ty to stejně nikdy nezvládneš!“. Co si budeme povídat, je to deprimující a kontraproduktivní. Tak už to neposlouchejte.

Umlčte vnitřního remcala

I z toho nejhoršího lze čerpat k vlastnímu prospěchu.

Je pravda, že to není snadné. Kromě toho má spoustu tváří. Je to například sabotér, který se projevuje v emocionálně vypjatých situacích, které vás děsí, jako jsou například konflikty, projevy na veřejnosti nebo vyjadřování kritiky.

Perfekcionista se vás snaží přimět, abyste měla všechno pod kontrolou a sázela výhradně na jistotu. 

Podněcovač vás motivuje k maximálním výkonům, přitom se ale obáváte, že budou nad vaše síly. 

A ještě tu je odrazovač, který se objevuje ve chvílích, kdy máte vyřídit nějaký důležitý úkol, například požádat nadřízeného o zvýšení platu. Ale vždycky, když si dáte předsevzetí, že teď se do toho pustíte, ztratíte odhodlání a cítíte nutkání jít dělat něco jiného.

Na všech těchhle hlasech v hlavě je – když mluví tiše – ale i něco pozitivního: chtějí vás varovat, radí vám, abyste si dávala pozor. Bohužel však tiše mluví jen málokdy – obvykle bývají velmi hlasité, a to vám většinou nahání strach. 

Když ale víte, že vám tihle našeptávači můžou být i prospěšní, bude se vám s nimi lépe žít. Měla byste jim opravdu dobře naslouchat, ovšem s vědomím, že pokaždé přehání.

Patnáct zaručených rad, jak hledat a najít ztracené sebevědomí

To, co vám říkají, je ale důležité. Když vám hlas v hlavě šeptá, že jste moc tlustá, znamená to, že se opravdu necítíte dobře a něco byste se svou postavou měla dělat. 

Když za žádnou cenu nechcete mluvit s šéfem o zvýšení platu, možná ještě na tenhle rozhovor nemáte odvahu, protože o opodstatněnosti svého požadavku uvnitř sebe pochybujete.

Když se vám ale podaří dobrou prací se těchhle neodbytných pochybností zbavit, vnitřního odrazovače umlčíte. Naslouchejte tedy sama sobě – to dokáže skutečné zázraky.