Svátek Tří králů oficiálně ukončil vánoční „šílenství“, které pro mnohé z nás představovaly hlavně plné stoly dobrot. Následky svátečního hodování a lenošení budeme teď ještě nějaký čas statečně likvidovat a dostávat svá těla zpátky do formy. Napadlo vás někdy, že tradiční zvyky našich předků byly původně mnohem zdravější?

Všemocné jablko

Rozkrojené jablko nevětší jen budoucnost, ale také nás nutí k tomu, abychom ho na posezení snědli. To je skutečné poselství našich předků. Jablka jsou elixírem mládí, regenerace, svěžesti a plodnosti. Neměla by proto chybět ani v jídelníčku párů, které touží po miminku. Pravidelná konzumace jablek má navíc blahodárný účinek na celkové zdraví. Cenné vitamíny a minerály najdeme těsně pod slupkou, která obsahuje i mnoho vlákniny.

Víte, že... jablka navíc prospívají kostem, snižují hladinu cholesterolu, posilují imunitu, jsou prevencí proti diabetu a brání nemocem srdce a cév? Jsou také velmi vhodnou potravinou při dně a řadě podporují kvalitní spánek.

Ilustrační snímek

Ořechy pomáhají myslet

Ani další metoda předvídání budoucnosti se mezi obyčeji neobjevila jen tak. Pouštění lodiček se svíčkami je vlastně jen metoda, jak využít prázdné skořápky poté, co jsme si pochutnali na zdravém jádru. Víte, že vlašské ořechy jsou tou nejlepší potravou pro mozek? Není náhoda, že ho svým vzhledem i připomínají. Řadí se k nejzdravějším potravinám, obsahují totiž významné množství živin, bílkovin i antioxidantů.

Víte, že... vlašské ořechy zlepšují metabolismus, podporují růst a vývoj? Chrání nás také před stresem i úzkostí. Snižují riziko srdečního onemocnění a vysokého krevního tlaku. Jsou zdrojem minerálů, vitamínů a energie pro tělo.

Péče o tělo v rámci tradic

Mimochodem, zajímavě se k tomuto tématu postavila jedna ze zdravotních pojišťoven. Možná jste se během vánočních svátků setkali s neotřelým a hodně povedeným ztvárněním symbiózy na jedné straně vánoční nálady a na straně druhé komerčního zájmu zdravotní pojišťovny. Reklamní spot OZP s názvem Neobyčejně zdravé obyčeje (video na konci článku) odlehčenou a neotřelou formou nastínil původ vánočních zvyků, jejichž původ je mnohem prozaičtější, než si myslíme. Takto nenásilné formy reklamy bychom rádi přivítali u nás doma přeci všichni.

Tradiční ryba

Smažený kapr s bramborovým salátem je vánoční klasika. Ovšem než jsme ho začali smažit, připravoval se tradičně na modro nebo na černo. Když se „zeptáte“ Googlu na recepturu, zjistíte, že ingredience používané při přípravě těchto pokrmů rozhodně nevedly ke zvyšování váhy a nadýmání. 

Víte, že.... smažená ryba s bramborovým salátem u nás „zdomácněla“ teprve zhruba před sto lety? V roce 1924 ji poprvé ve své kuchařce představila M. D. Rettigová. 

Trendy otužování

Naši předkové byli mnohem méně teplotně rozmazlení než my. Jejich příbytky nebyly tak vytápěné, jako naše moderní domácnosti, a také byli zvyklí pobývat na zdravém vzduchu a nepřehánět to s vrstvením oblečení.

Víte, že... ozdravná síla ledové vody byla našim prababičkám a pradědečkům známá už před staletími? Ovšem noření se pod její hladinu je i novodobým hitem a trendem, což můžete sledovat i na sociálních sítích. Že by návrat ke kořenům?

Čistota je půl zdraví

Očista domácnosti před zásadními svátky roku má také svou historii a důvod – původ (nejen) předvánočního úklidu totiž významně souvisí se snahou našich předků dezinfikovat své bydlení. 

Víte, že... jako desinfekce se také používalo kadidlo nebo různé byliny?

  16:56