Přemýšlíte nad původem potravin, oblečení a dalších věcí ve vašem životě?

Ano? Skvělé! Lidé se začínají více zajímat o svět okolo sebe, hodně se mluví o udržitelném přístupu a ten se pomalu stává nedílnou součástí mnoha aspektů našeho života. Třídíme, řešíme plasty, nakupujeme zodpovědně a bio. Věděli jste ale, že udržitelně se dá i cestovat? Je to tak. Přinášíme vám pár zajímavých informací a tipů, jak udržitelnost aplikovat i během dovolených a výletů.

Jak se chovat a co dělat, abyste mohli říct, že cestujete udržitelně?

Není to zas tak složité, jak se může na první pohled zdát. Základní věc? Chovejte se jako doma – třiďte, nevyhazujte odpadky do přírody, nepoužívejte zbytečně jednorázové plasty jako jsou brčka nebo kelímky. Skvělé je taky zjistit si všechno, co jde, o zemi a místě, kam cestujete. Je tam nedostatek vody? Šetřete s ní, třeba při čistění zubů nenechávejte vodu puštěnou. Vybíráte ubytování? Projděte si více možností a zvolte takový hotel nebo apartmán, který dbá na udržitelnost a ekologii. Mnoho z nich se tím rádo pochlubí na svém webu, a tím vám rozhodování usnadní. Milujete suvenýry? Kupte si ty opravdu ručně vyráběné místními. Podpoříte tak jejich komunitu.

Máte trochu výčitky, protože létáním zanecháváte uhlíkovou stopu? Kromě toho, že některé aerolinky již snižují emise a při cestování lze vyžívat právě je, to můžete vyvážit i svým chováním. Tušili jste třeba, že největším producentem emisí oxidu uhličitého je masný průmysl? Neříkáme vám samozřejmě, abyste se stali vegetariány, ale i drobné krůčky, třeba v omezení množství, umí zázraky.

Co tedy znamená udržitelné cestování?

Chovat se slušně všude, kam vyrazíte, s respektem k místním lidem a prostředím okolo nich. I malý krok je důležitý. Můžete změnit svět, pokud změníte svoje myšlení.

  6:44,  aktualizováno  24. března 2019 14:34