Spřádáte už dovolenkové a výletní plány na nový rok?
Nedivíme se vám. Vymýšlení, kam a kdy vyrazit, a následné plánování je téměř stejně super jako samotná cesta. Chtěli byste se podívat někam, kde se nebudete tlačit s davy turistů, a zároveň poznat něco zajímavého a jiného? Zkuste třeba některou z balkánských zemí, které ještě turistický ruch tak nepřeválcoval. Ale rychle, Evropa Balkán právě začíná objevovat. A jaká čtyři místa byste si tedy neměli nechat ujít.

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina je země s nedávnou pohnutou minulostí, jejíž stopy jsou vidět všude. Třeba v Sarajevu i v Mostaru narazíte téměř na každém kroku na kulky ve fasádách domů. Tahle země má opravdu neopakovatelnou atmosféru, i když pokud si něco k tématu války v bývalé Jugoslávii přečtete, s trochu mrazivým podtextem. Ale i tak je to země, jejíž návštěvu byste si neměli nechat ujít.

Sarajevská tržiště.

V hlavním městě Sarajevu zavítejte do Baščaršiji, což je historické, kulturní i řemeslné srdce města. Kromě fontány Sebilj, která je jednou z ikon Sarajeva, zde najdete nepřeberné množství kaváren, restaurací a řemeslnických krámků, kde můžete nakoupit tradiční suvenýry z cest. Ochutnat můžete jak pravou bosenskou kávu v džezvě v tradičních kavárnách, tak i kávu v moderních kavárnách v západoevropském stylu. Pokud chce bosanskou kafu navíc ještě s výhledem na město, vyšlápněte si na kopec do restaurace U Bibana – Kod Bibana restoran.

Tradiční bosenská káva

Co dalšího vidět v Bosně? Rozhodně místní hory! Nebo si užijte rafting na řece Neretvě, která je tak čistá, že z ní můžete i pít (ozkoušeno osobně)! Pokud vás lákají spíš města, nenechte si ujít malé městečko Blagaj s jedním z nejsilnějších pramenů v Evropě, pramenem řeky Buny, či Počitelj a Konijc. Jedním z nejznámějších měst je Mostar, který je ovšem hodně turistický. Zejména v létě doporučujeme se mu obloukem vyhnout, protože tam míří stovky turistů z nedalekého Chorvatska.

Město Mostar

  18:02,  aktualizováno  19. března 2019 14:49