Proč zrovna jako Finové? Přece proto, že jsou nejšťastnějším národem na světě! Není to náhoda, že všechny zajímavé myšlenky a knihy o životním štěstí, ať už se jedná o hygge, lykke nebo teď nejnověji sisu, vznikají v severských zemích.

Zkusme se spolu podívat na zoubek sisu, finskému návodu, který si pomalu hledá své místo na výsluní i v jiných zemích.

Co vlastně sisu znamená? Tohle krátké slovo v sobě obsahuje význam několika slov najednou – výdrž, bojovného ducha, statečnost, odolnost, odhodlání, neústupnost. Sami Finové se tímhle slovem definují a vyjadřují svůj národní charakter. Odborně řečeno je to termín pro překonávání duševních nebo fyzických schopností člověka. Sisu v podstatě znamená, že člověk nejlépe bojuje ve chvílích, když je zatlačený zády ke zdi, kdy nemá moc šancí na úspěch. A právě tady se objevuje ona zmíněná odvaha a odhodlanost bojovat tváří v tvář nepřízni osudu. Uznáváme, že tahle bojovnost, houževnatost a schopnost se nevzdat je opravdu velmi inspirativní!

Sisu je sice připisováno Finsku, ale není důvod, proč by se jím nemohli řídit a žít podle něj i ostatní. Praktikování sisu slibuje zlepšení vaší pohody, větší úspěch v životních výzvách, podporu vytrvalosti a dosahování svých cílů a snazší řešení konfliktů.

Zaujal vás tento finský koncept? Zjistěte o něm víc díky knize Finding Sisu od spisovatelky a novinářky Katjy Pantzar. Je to poutavý a praktický průvodce pro snadné a přírodou inspirované cesty, díky kterým Finové zůstávají spokojení a zdraví. Pro některé to možná nebude žádné překvapení, ale autorka klade poměrně silný důraz na pohyb jako nejlepší lék na zdravotní potíže, zdravé stravování nebo terapii lesem. Další u nás dostupnou knížkou na toto téma (obě jsou v angličtině) je Sisu: The Finnish Art of Courage od Joann Nylund. Pokud vás téma sisu zaujalo, tak doporučujeme přečíst obě knihy, rozhodně za to stojí!

  12:44,  aktualizováno  24. března 2019 14:45