Takové blaho, doplněné zavřenými víčky (konečně jen sama se sebou), sluchátky na uších s oblíbenou hudbou (konečně na to mám čas), zapálenými svíčkami (konečně voňavá a poklidná večerní atmosféra) a sklenkou prosecca (konečně, to mě vždycky uklidní), si prostě zasloužíte.
Tak na co ještě čekáte? Rozmazlujte se a zkuste i různé obměny. Přidejte pěnu, koupelovou sůl či bylinky, esenciální oleje, šálek bylinkového čaje... Fantazii se meze nekladou. Tady je trocha inspirace.
Bylinková koupel
To je jeden z nejstarších a nejpříjemnějších způsobů, jak dopřát tělu a mysli tolik potřebný relax. Její blahodárné účinky jen tak něco nenahradí, jednou za čas si tak odpočinek ve vaně může bez výčitek užít každý. Lázeň s bylinkami vás zklidní, zahřeje či povzbudí, podle toho, jaké zvolíte. Není to jen rychlá osvěžující sprcha, ale přímo krášlicí rituál, jehož léčebné účinky vyhledávali už naši předci. I oni dobře věděli, že stačí chvíle, kdy člověk „vypne“, a veškerý stres odpluje.
Tisíc a jedna variace
Na přípravu pečující lázně lze použít jak čerstvé, tak sušené byliny. Hrst dejte do mušelínového sáčku a zavěste ho pod tekoucí vodu, aby se mohly uvolnit účinné látky. Samozřejmě je lze hodit i jen tak volně do vany, ale pak je nutné počítat s tím, že po relaxaci přijde gruntování, těla i koupací nádoby. Další možností je připravit silný bylinkový odvar a pak nálev přecedit do napuštěné vany.
V pytlíčku i u ledu
Bylinky lze ovšem zpracovat v přísadu do lázně i dalšími způsoby. Do mrazáku si zkuste přichystat třeba smetanovo-bylinkové kostky. Příprava je snadná. Ve vodní lázni zahřejte litr desetiprocentní smetany a ve druhé 100ml mandlového oleje. Smetanu šlehejte zhruba minutu a pomalu přilévejte olej. Obě přísady musí mít stejnou teplotu, jinak se nespojí. Až směs vychladne, přihoďte hrst oblíbených bylinek a vlijte do tvořítek na led či jiných vhodných formiček. Uložte je do mrazáku, odkud si je podle potřeby můžete vzít a přidat do vany.
Bylinky, co ve vaně nesmějí chybět
|
Máte-li hrubou pokožku, do mušelínového pytlíčku nasypte 50 g sušeného mléka a stejné množství sušeného květu černého bezu, heřmánku či lipových květů. Pytlíčky si opět jde připravit do zásoby.
Lázeň v okvětních lístcích
Její tradice pochází z indonéského Bali. Růže například vyživuje, heřmánek zklidňuje a levandule je antibakteriální, jejím cílem je harmonizovat vaše tělo i mysl.
Domácí talasoterapie
Jde o koupelový rituál, při kterém se využívá mořská voda či řasy – znali ho už ve starověkém Římě. Mořská voda každopádně obsahuje celou řadu cenných minerálů včetně hořčíku, draslíku, vápníku a jodidu, které povzbuzují krevní oběh, zjemňují pokožku nebo ulevují bolavým svalům.
Léčivá moc koupele
Tento čas si vychutnejte, je určený jen pro vás, jste v klidu a nic nemusíte. Teplá voda obohacená o přírodní oleje nebo soli přináší úlevu tělu i duši. Uvolňuje napětí, odplavují se při ní stresové hormony a aktivují se ty dobré. Díky tomu dochází k fyzické i duševní regeneraci.
Něco navícPro dokonalý požitek můžete bylinkovou koupel obohatit i o koupelovou sůl, která také podporuje detoxikaci a změkčuje vodu. Skvělou volbou je třeba epsomská, ta uleví unaveným svalům. Aby se pokožka mohla ještě víc radovat, přidejte do vany i trochu kvalitního oleje, například jojobového nebo mandlového. Po koupeli bude vaše pleť hebká a vyživená. |