Dys… co? Dystopie! Aktuálně je to velmi populární literární žánr, který je opakem utopie (něčeho dokonalého, ideálního, vysněného, co není reálné) a pracuje s myšlenkou světa, který se vyvíjí špatným směrem, často se vyznačuje třeba omezováním osobní svobody nebo totalitní vládou.
Že nevíte, co si pod tím představit? A četly jste třeba sérii Hunger Games? Tak přesně to je dokonalá ukázka dystopického románu. Jste zvědavé, jaké další knihy sem patří? Připravili jsme pro vás přehled 4 zásadních dystopických příběhů, které byste neměly nechat bez povšimnutí.

Hunger Games, Suzanne Collins, 2011

Čím jiným začít než Hunger Games, které jsme zmínili už v úvodu? Hlavní hrdinkou třídílné série, která se odehrává v troskách bývalé Severní Ameriky, je šestnáctiletá dívka Katnis Everdeen. Ta žije spolu se svou matkou a mladší sestrou ve 12. kraji ve fiktivní zemi Panem, které diktátorsky vládne Kapitol v čele s prezidentem Snowem. K udržení poslušnosti všech krajů a jejich obyvatel pořádá „hry“ – Hunger Games. V této zvrácené reality show každoročně bojuje jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje o život. Katniss se stane jedním z účastníků a díky svému odhodlání odstartuje odvážná lukostřelkyně boj nejen o svůj život a životy svých blízkých, ale především boj o svobodu.

  6:30,  aktualizováno  24. března 2019 14:45