Věděli jste, že jen v České republice vychází každý rok téměř 18 000 nových knih? To je pěkně úctyhodné číslo!

Však taky Češi patří mezi nejnadšenější čtenáře v celé Evropě. Proč ale vlastně čteme? Co nám čtení fiktivních příběhů přináší? Proč nás to tak baví? Snažili jsme se na tyto otázky najít odpovědi a dali jsme dohromady 4 důvody, o kterých si myslíme, že jsou ty stěžejní, kvůli kterým knihy čteme. Souhlasíte? Nebo máte vy osobně k četbě ještě nějaký další důvod?

Relaxace

Čas od času se každý potřebuje na chvilku odpoutat od reality, relaxovat, mít takovou chvilku pro sebe. Kniha je skvělým pomocníkem! Když vás chytne a začtete se do ní, tak vás najednou nic neruší, i když třeba jedete v narvané tramvaji, nebo sedíte v hlučné kavárně. V tu chvíli čtete, vypínáte okolní svět a nenecháte se ničím rušit. Nádhera!

Podpora kreativity

Jak souvisí čtení knih s kreativitou? Velmi úzce! Představujete si, jak asi vypadají hlavní hrdinové, jak chodí oblečení, jaký je dům, v němž bydlí. Když autor popisuje výhledy na krajinu a bouření mořských vln, jako byste cítily ve vzduchu slanou vodu. Prostě a jednoduše vaše fantazie jede na plné obrátky a rozvíjí se. Což pak má vliv i na podporu kreativity!

Rozšíření obzorů

Pro některé čtenáře rozšiřování obzorů nemusí být tím stěžejním důvodem, proč čtou, spíš raději utíkají od reality do snových světů, ale rozhodně tenhle bod nemůžeme opominout. Možná vás v téhle souvislosti hned napadne literatura faktu nebo teď tolik populární rozvojové knížky, ale i mnoho skutečných událostí bylo zpracováno v románové podobě, takže se nemusíte nutně trápit faktografickými bichlemi.

Navíc i když nečtete zrovna literaturu faktu, tak minimálně čtení samotné rozšiřuje slovní zásobu a leckdy třeba i v dívčím románku natrefíte na zajímavé informace, které pak v životě využijete.

Emoce

Možná to zní trochu divně, ale emoce jsou rozhodně nedílnou součástí četby. Prožíváte se svými hrdiny jejich milostná vzplanutí, dechberoucí dobrodružství, máte strach o jejich osud. Někdy se vám nad stránkami chce smát, jindy brečet. A právě v tom je ta neuvěřitelná síla knih. Třeba prostřednictvím dnes už legendárních příběhů z „červené knihovny“ mohly ženy prožívat vzrušující milostné příběhy, aniž by byly nevěrné svým mužům