Deprese, úzkosti, chronický stres, obsedantně kompulzivní poruchy… Pokud nám chybí vnitřní rovnováha, projevuje se to různým způsobem. Ale pomoc naštěstí existuje.

Každý třetí člověk v České republice ve svém životě někdy onemocní psychickou poruchou. Už léta počet pacientů evidovaných kvůli duševním problémům stoupá, přesto je ale mnozí z nás ze studu zamlčují. Které nemoci se objevují nejčastěji, podle čeho je poznáme a jak se dají léčit?

Strach a fobie

Máte panický strach z pavouků, z uzavřeného prostoru ve výtahu nebo vás trápí hrůza z výšek? To všechno ukazuje na jediné – s největší pravděpodobností se jedná o fobii. Pro tuhle formu úzkostné poruchy je charakteristické mimo jiné silné bušení srdce, závratě, třas nebo například nevolnost. 

Vedle toho existuje i takzvaná generalizovaná úzkostná porucha – a ta se naproti tomu projevuje trvalými starostmi či úzkostmi. Přitom se můžou výše jmenované příznaky objevit i bez zjevných spouštěčů.

Co při psychických obtížích pomáhá?

Při všech těchto poruchách se prokazatelně osvědčuje terapie u klinického psychologa. Terapeut se při ní dotazuje na vaše dosavadní způsoby chování a myšlení a naučí vás novým. Bližší informace vám poskytne váš praktický lékař nebo neurolog. V akutním případě můžete také zatelefonovat na Linku první psychické pomoci 116 123. 

Deprese

Absence elánu a neschopnost se radovat, vnitřní prázdnota, sociální izolace, nespavost – takové jsou příznaky deprese. Ženy postihuje zhruba dvakrát častěji než muže. 

Příčinami můžou být například genetické dispozice nebo nějaký traumatický zážitek. Při maniakální depresi se střídají fáze extrémní euforie a hyperaktivity s fázemi nevysvětlitelné sklíčenosti a smutku.

OCD

Tato zkratka pochází z anglického obsessive-compulsive disorder a označuje obsedantně-kompulzivní poruchu. 

Projevuje se mimo jiné nutkavým chováním, rituály neustálého mytí nebo opakovaným kontrolování vypnutého sporáku či zamčených dveří (typickým představitelem takového typu chování je třeba oblíbený detektiv ze známého seriálu Můj přítel Monk).

Hypochondrie

V tomto případě člověka pronásleduje vnitřní posedlost obavou, že trpí vážnou nemocí. Náchylní jsou k tomu lidé se zostřeným vnímáním svého těla a jeho reakcí.

Psychosomatické poruchy

Mnoho nemocí (třeba dráždivý tračník či ušní šelesty) nemá často žádné fyzické příčiny, ale jsou zcela nebo částečně vyvolané psychikou, třeba trvalým stresem, úzkostmi a jinými duševními konflikty.