Taky obdivujete všechny, kteří si každé ráno zacvičí, jedí zdravě, najdou si čas na meditování, prostě a jednoduše mají silnou vůli? A víte, že mezi ně můžete taky patřit?
Vytvořit si zdravý návyk není zas tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Poradíme vám, jak na to!

Každý večer si říkáte, že ráno vstanete o 10 minut dřív a protáhnete se. Nebo že půjdete spát nejpozději v půl jedenácté, nebo že začnete pravidelně cvičit. Nic z toho se vám ale nedaří. Nemáte čas, odsouváte začátek – řeknete si, že zítra je taky den a že si zacvičíte i místo dneška 20 minut, to se ale nikdy nestane. Co s tím?

Prvním krokem je sepsat si jednotlivé body, které opravdu chcete dodržovat. Nemusí jich být desítky, stačí klidně 2-3. Začněte postupnými kroky, jakmile se vám podaří vytvořit si zvyk v jedné oblasti a uvidíte výsledky, v té další to bude snazší a v té další ještě víc, až vám to nakonec přijde jako samozřejmost. Při jejich formulaci buďte co možná nejvíce konkrétní. Tedy místo „chodit dřív spát“si stanovte konkrétní čas, kdy půjdete nejpozději do postele, třeba 22:30.

Co je důležité? Krom toho prvního kroku – tedy opravdu začít, je to především pravidelnost! Podle některých vědců stačí na vytvoření zvyku 21 opakování, tedy v podstatě tři týdny. To není moc, že?

Dobrá rada nad zlato? Neodkládejte začátek, začněte co nejdřív, jinak budete pořád nacházet „důvody“, proč zrovna dneska začít nemůžete. Věřte, že i my tenhle stav známe velmi dobře. Jakmile jednou vstanete dřív, zjistíte, že to je super – můžete si ráno zacvičit, přečíst si pár kapitol rozečtené knihy, jít pár zastávek pěšky. Prostě udělat něco trochu jinak, vytrhnout se z rutiny. Uvidíte, že výsledek vás nabije pozitivní energií a budete mít motivaci. Právě ta je důležitým faktorem. První krok možná budete muset udělat se sebezapřením, ale jakmile ho uděláte, garantujeme vám, že ten druhý, třetí a další budou o mnoho jednodušší a budete je chtít udělat! To je ta správná vnitřní motivace!

  23:47,  aktualizováno  24. března 2019 14:58