Chodidla jsou základnou našeho těla a mají vliv na celé jeho fungování. Bohužel však moderní obuv i sedavý způsob života kondici chodidel příliš nepodporují. Zjistěte, jak se k nim chovat, aby zůstala zdravá.

Tak jako dům, potřebuje pevné základy i naše tělo. A takovým základem jsou pro nás chodidla. Právě na nich celý den stojíme, nesou naši váhu. Ale protože jsou tam někde daleko dole, máme tendenci na ně zapomínat.

„Chodidla významně určují držení našeho těla. Tvar klenby a schopnost správné aktivace plosky nohy při stoji či pohybu funkčně souvisí s osovým postavením kloubů a páteře. Pokud se chodidlo ve své funkci nezapojuje správně, mohou se objevit nepříjemné důsledky v podobě bolesti jakékoliv části pohybového aparátu, progrese artrotických změn, neplodnosti a mnoha dalších obtíží,” upozorňuje fyzioterapeutka Eva Juráková z Lékařského domu Praha 7. 

Věděli jste?

Chodidlo tvoří 28 kostí, 33 kloubů, 19 svalů a 107 vazů.

„Tělo je jako domino, začnete dole chybkou v postavení nohy a už se to veze. Mění se celá dynamika v pohybovém aparátu, což nezůstává bez následků. Když to vztáhneme jen na jógu, tak se můžeme bavit nejen o špatně provedených pozicích ale i o energii, která nemůže správně proudit,” doplňuje lektorka a zakladatelka pražských center jógy a zdravého životního stylu Dům jógy Věra Vojtěchová.

Bez základny to nejde

I když díky boomu pedikérských salonů stále více lidí pečuje aspoň o kůži a nehty, samotné fungování chodidel už tak moc neřešíme. Vlastně ani nevíme, že bychom měli. Netušíme, jak správně stát, a neumíme chodidlo používat. 

Ilustrační fotografie

„Často se setkávám s tím, že když k nám lidé přijdou poprvé, neumí rovnoměrně zatížit chodidlo. Kvůli tomu třeba nedají kolena a kotníky současně k sobě a neudrží rovnováhu v balančních pozicích. Říkám jim, že je třeba vytrvat a nohy probudit, aby fungovalo i to ostatní,” potvrzuje Věra Vojtěchová.

Pomůže správná obuv i cvičení

Jasným hitem v prevenci jsou správné boty. Dobré je se občas projít i bosky  a to na různorodém povrchu. Skvělý je písek, tráva, kamínky. 

A co vše omezuje funkci nohou?

· plochá noha – příčně nebo podélně, často také v kombinaci

· vbočené palce

· kladívkovité prsty

· vysoký nárt

· patní ostruhy

· otlaky, kuří oka, zarůstající nehty 

V posledních letech sílí trend barefoot obouvání. Tedy nošení speciálních bot, které simulují chůzi naboso. Proto mají například záměrně nulovou podporu klenby a jsou absolutně rovné. Názory odborníků na tuto obuv se značně liší, zlatou střední cestou je používat je jen na přírodním povrchu, např. na lesních cestách.

Pokud víte, že vaše nohy nejsou úplně v pořádku, oslovte ortopeda nebo ještě lépe fyzioterapeuta, kteří vám sestaví terapii na míru. Doplnit ji mohou ortopedické vložky, návleky na palce a jiné pomůcky. Hodně nohám ulevíte, když se naučíte správně stát a chodit. Divili byste se, kolik z nás při každém kroku chybuje. S nácvikem správné chůze poradí fyzioterapeut nebo pohybový specialista.

„Kvalitní fyzioterapeut je schopen určit příčinu obtíží a vhodným způsobem podpořit chodidla v jejich správném funkčním zapojení,“ radí fyzioterapeutka Eva Juráková. Stejně důležité je i správné stání. Natrénovat to můžete třeba na lekci jógy a zkuste to poté dodržovat i v běžném životě. 

Pro aktivaci chodidla zkuste provádět tyto cviky:

1. Aktivace palce. Oddalte palec od ostatních prstů a zakývejte jím ze strany na stranu. Poté nechte palec stabilní a kývejte ostatními prsty. Odlepte chodidlo od země a vrťte prsty různými směry.

2. Zapojení smyslů. Zajděte si na masáž nebo si nohy masírujte sami doma s pomocí míčku. Přejíždějte po něm chodidlem od špičky po paty a zase zpět, chodidlo nechte kolem míčku ovíjet. Stimulujete tak nejen svaly chodidel, ale i akupresurní dráhy, a tedy i vnitřní orgány. Ideální je na to gumový míček s ostny, tzv. ježek, kterého seženete ve zdravotnických potřebách. Můžete zkusit také Kneippův chodník: chození po oblázcích a střídání teplé a studené vody. Povzbuzující pro naši energii je i chůze trávou v ranní rose.

3. Vzpomínky na školku. Vzpomeňte si na mačkání ubrousku, chůzi po špičkách a po patách nebo po vnější hraně chodidel. Chodidlo uvolňujte kroužením v kotnících.

4. Protažení. Posaďte se na paty tak, že prsty jsou ohnuté a opírají se o zem měkkými bříšky, protáhnete pěkně celé chodidlo.

5. Držte balanc. Chodidlo cvičí také různé balanční pozice. Snažte se udržet rovnováhu na jedné noze, můžete zkusit i balanční čočky.