Léto je v plném proudu a většina z nás si již užívá pobyt na přímém slunci. A jak víme, sluneční paprsky jsou pro zdraví člověka prospěšné, jenže na druhou stranu, umí také napáchat pěknou neplechu. Osvěžte si proto nutná pravidla pro opalování bez rizika.
Užívejte si léta naplno, nikdy ale nezapomínejte na dostatečnou solární ochranu!

Proč je pohlazení od slunce (ne)žádoucí?

Pro lidský organismus je čas strávený na slunci nesmírně důležitý. Díky němu totiž získáváme vitamín D, který je nezbytný pro zdravé svaly, kosti, zuby a také pro správné fungování srdce, mozku či imunitního systému.  

Nadměrné slunění bez ochrany může způsobovat spálení pokožky, vrásky, stařecké skvrny, hyperpigmentaci a další negativní účinky: 80 % vrásek je způsobeno UVA zářením a až 90 % případů rakoviny kůže má na svědomí působení slunce. 

Při opakovaném poškození (začervenání pokožky) buňky ztrácejí schopnost vlastní obnovy. Pokud se poškozená buňka dále množí, stoupá riziko vzniku rakoviny kůže. Časté „spalování” je tedy velký hazard.

Kvalitní solární kosmetika je tak jediným správným řešením, jak načerpat dostatek vitamínu D bez možných zdravotních rizik. V tomto směru se rozhodně nevyplatí šetřit. Na trhu naleznete širokou škálu solárních produktů, na vás už je se rozhodnout, jestli upřednostníte olej, mléko, gel, syntetický přípravek či ten s BIO složením.

Náš tip: BIO produkty jsou šetrnější nejen pro tělo, ale také pro přírodu. Některé UV filtry obsažené v solární kosmetice mají neblahý dopad na podmořské prostředí a korálové útesy. Aby však BIO opalovací přípravky skutečně fungovaly a poskytovaly pokožce dostatečnou ochranu, musí mít faktor vyšší než SPF 15. Zároveň je důležité dodržet postup při jejich nanášení. Aplikujte je v dostatečném množství, ale pozor, jedna vrstva ráno pro celý den na pláži rozhodně nestačí!

Co je UVA a UVB?

UVA paprsky mají na svědomí dlouhodobé poškození, například stárnutí pokožky. 

UVB paprsky způsobují spálení pokožky a mohou také vést k dalším zdravotním problémům v pozdějším věku ‐ mají vysokou energetickou hladinu a po proniknutí do pokožky mohou poškodit buněčnou DNA. 

Ochranu potřebuje pokožka i ve stínu.

Ochranu potřebuje pokožka i ve stínu.

Základy opalování

- Obecně platí, že čím vyšší ochranné číslo použijete, tím lépe. Pro naše podnebí se doporučuje 30, k moři jedině s 50.

Nepobývejte na slunci od 11 hodiny dopolední do 3 hodiny odpolední.

Solární kosmetiku nanášejte i tehdy, kdy víte, že budete ve stínu, třeba pod slunečníkem.

Aplikace opalovacího produktu by měla proběhnout alespoň dvacet minut před opalováním nebo pobytu na slunci v podobě procházky přírodou.

Ideální množství opalovacího krému pro jedno lidské tělo dospělého člověka je cca 6 polévkových lžic. Pokud jej aplikujete málo, snižujete tak jeho ochranný faktor.

Nezapomínejte také na místa jako jsou uši, rty, zátylek, boky, spodní část zad, nárty a zadní strana kolen.

Ochrannou vrstvu obnovujte alespoň každé dvě hodiny, hlavně tehdy, kdy trávíte čas ve vodě, zde by obnova měla být častější.

Náš tip: Pokud v létě nosíte make-up, doporučuje Hajnalka Méryová Faragó, dermatoložka a expertka Marionnaud pro skincare, nejdříve použít krém s UV filtrem a nechat ho pár minut vstřebat. „Až potom nanášejte podkladový krém, make-up, BB krém nebo korektor. Jestli pospícháte, ideální bude použít make-up s ochranným krémem v jednom,“ dodává.

Pokud je pro vás krása a zdraví důležité, mějte solární kosmetiku vždy při ruce!

Pokud je pro vás krása a zdraví důležité, mějte solární kosmetiku vždy při ruce!