Na iridologii nemusíte plakat, aby odborník poznal, že vám není dobře. Z klidných očí bezpečně vyčte všechny trhlinky ve vašem zdraví.

Sen všech, kteří se ve společnosti lékařů cítí nesví, a přitom by jejich pomoc opravdu ocenili, se stal skutečností. Představte si, že z pouhé detailní fotografie vašeho oka je možné odhalit záněty v těle, nerovnováhu orgánů, problémy s cévami, ledvinami i zažíváním. Váš každý zdravotní problém.

Tahle bezbolestná vyšetřovací metoda vychází z iridologie (iris = duhovka), tedy analýzy duhovky, panenky i bělma. Do dnešní podoby se zformovala dlouhým vývojem, ale začali s ní koketovat už staří Číňané před 6000 lety.

Mapa organismu

Za novodobého otce iridologie bývá považován maďarský lékař Ignac von Peczely (1822–1911). Vypracoval mapu duhovky, kde vyznačil reflexní zakončení jednotlivých tělesných orgánů (je to podobné jako mapa chodidla či ucha s orgánovými oblastmi).

A jak na to, že také oko zrcadlí všechny naše orgány v těle, vlastně přišel? Traduje se historka, že Peczelyho napadla sova. Při nutné obraně jí zlomil nohu a v tu chvíli se prý v dravcově velkém oku objevila čárka. Ta značila poraněný orgán – a vědecké tajemství iridologie bylo odkryto.

Stovky znaků

Je to tedy jasné – oko je nervově propojeno s celým naším tělem. Pokud se kdekoli v organismu vyskytne problém, odrazí se to právě v oku.

Při vyšetření se hodnotí tvar duhovky a panenky, jejich pigmentace, hustota vláken v duhovce, tvar a barva charakteristických znaků v duhovce, ohraničení panenky, její tvar a tak dále, a tak dále. Vyjmenovávat vše nemá cenu, takových znaků existují stovky, navíc se ještě hodnotí jejich vzájemné kombinace, kterých je nepočítaně!

Před objektivem

Pro iridologii existují jen modrá a hnědá barva očí. Zelená (či jakákoli jiná) barva, jakkoli může být sexy, je pro tuto metodu jen výsledkem zděděných zdravotních problémů. 

Ale žádné chmury, rozklíčovat tyto oční signály vám pomůže zkušený iridolog, a nemusí to být ani lékař. V zahraničí se sice iridologie běžně studuje na vysokých školách, u nás jde stále jen o alternativu klasické medicíny, takže máme „jen“ certifikované odborníky. Dobře si vyberte podle referencí – a zajděte na vyšetření.

Vyplníte krátký dotazník a pohovoříte se specialistou, který si vás pak vyblýskne speciálním foťákem. Kontaktní čočky (pokud nejsou barevné, samozřejmě) si při vyšetření můžete na oku ponechat, brýle půjdou stranou. „Sýr“ říkat nemusíte, postačí mu speciální detailní obrázek vašich očí.

Modroocí, hnědoocí, s čím máte počítat?

Barva duhovky – problém 

modrá – riziko ledvinových onemocnění, problémy s lymfatickými žlázami 

hnědá – potíže s hormony, oběhové a krevní problémy. 

Po důkladném prostudování fotky vás iridolog seznámí s výsledky vyšetření, dozvíte se základní informace o svém aktuálním zdravotním stavu, specialista vám případně doporučí nějakou přírodní metodu léčby či prevence.

Neocenitelná prevence

A co ve vašem oku uvidí? Především odhalí vaše genetické dispozice, protože oko obsahuje z 80 procent právě tyto dědičné informace. Specialista tak pojmenuje choroby, ke kterým máte po svých předcích sklon – a to se zatím jejich příznaky vůbec nemusely projevit. Pozná, zda se někdy potrápíte třeba s artrózou, revmatem, zvýšeným cholesterolem, cukrovkou, arytmií, křečovými žilami či zažívacími problémy.

Ale nepropadejte panice, i když budete mezi „postiženými“, právě jste získala časový náskok před všemi neduhy, můžete ihned začít s preventivními opatřeními – rad od iridologa dostanete spoustu.

Účinná léčba

Zbylé procento znaků v očích se objeví s životními návyky, věkem a mírou opotřebování orgánů. Odhalí poruchu imunity, chronicky zánětlivá místa, překyselení organismu, podvýživu, stav cév, potíže s pohybovým aparátem či hormonální nerovnováhu. Přesně pojmenuje příčiny alergií, astmatu či dalších chronických chorob – vy se tak budete moct začít správně léčit. 

Je ale potřeba počítat s tím, že oko se stejně jako celé naše tělo mění a stárne. Proto je dobré zaskočit na prohlídku k iridologovi každý rok a pokud vás trápí akutní potíže, tak samozřejmě i častěji.

Zhubnete, ani nemrknete

S iridologií se dá úspěšně redukovat i tělesná hmotnost. Z vyšetření lze totiž poměrně snadno stanovit váš metabolický typ – jak zažíváte, k čemu při trávení inklinujete atd. Odborný iridolog vám může na základě zjištěných faktů doporučit vhodný jídelníček, díky kterému půjdou kila bez hladovění sama dolů.