Ve filmovém průmyslu se každoročně točí miliardy dolarů, do kin na novinky proudí statisíce a miliony lidí po celém světě.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké filmy od historie až po současnost patří mezi ty vůbec nejvýdělečnější? Udělali jsme to za vás a představujeme 5 filmů, jejichž výdělky trhly světové rekordy a přepisovaly historické tabulky.

Avatar, 2009

Film zachycující střet dvou odlišných civilizací, daleko za hranicemi lidské fantazie, patří mezi nejoblíbenější a taky nejlépe hodnocené snímky v žebříčcích po celém světě. Tušíte, kolik tak mohl vydělat tenhle přelomový částečně animovaný a částečně hraný film režiséra Jamese Camerona? Bylo to neuvěřitelných víc než 2,7 miliardy dolarů!

 

Titanic, 1997

Zdá se, že James Cameron má čuch na kasovní trháky, protože Titanic se zařadil na druhé místo žebříčku nejvýdělečnějších filmů hned po jeho Avatarovi. Tedy spíše jinak – Titanic byl dlouho jedničkou mezi nejvýdělečnějšími filmy, potom ale přišel Avatar a on klesl „až“ na druhé místo. Romanticky tragický příběh mladých milenců Jacka a Rose, který Cameron zasadil do skutečných událostí roku 1912, kdy se potopil zdánlivě nepotopitelný největší osobní parník světa – Titanic, vynesl jeho tvůrcům přes 2,1 miliardy dolarů.

 

Star Wars: Síla se probouzí, 2015

V našem žebříčků nemůže chybět ani zástupce jedné z nejoblíbenějších filmových ság – Star Wars. Nejúspěšnějším dílem byla Síla se probouzí režiséra J. J. Abramse z roku 2015, který vydělal jen o přibližně 100 milionů dolarů méně než Titanic. Přestože většina dříve natočených filmů z této kultovní série sesbírala od fanoušků lepší hodnocení, byla jimi přece jen dlouho očekávaná, což se logicky projevilo i na výdělcích. Co myslíte, bude pokračování?

 

Jurský svět, 2015

Svého pokračování se dočkal v roce 2015 i na svou dobu přelomový a jedinečný Jurský park. Příběh o ostrově, kde se konečně podařilo vypěstovat z dinosauří DNA opravdové živé dinosaury, kteří slouží jako atrakce, jenže pak se něco zvrtne a začne boj o holé přežití, vydělal víc než 1,6 miliardy dolarů. Klobouk dolů!

 

Avengers: Infinity War, 2018

V našem žebříčku nemůže chybět ani zástupce tolik populárních Marvelovek. Největší kasovní úspěch zaznamenal zatím poslední díl Avengers nabitý všemi možnými superhrdiny i záporáky z loňského roku. Ani se nedivíme, kdo by taky nechtěl vidět bok po boku Kapitána Ameriku, Iron Mana nebo Thora, jak zachraňují svět (a pořád u toho vypadají tak zatraceně sexy). Superhrdinové svým tvůrcům přinesli přes 1,6 miliardy dolarů. Těšíte se na letošní pokračování?

  12:13,  aktualizováno  24. března 18:14