Možná, že ve vašem jídelníčku nezaujímá takové místo, jaké si zaslouží, a přidáváte si ho maximálně do kávy. Zkuste ale překročit předsudky a vzít mléko na milost. Možností je spousta – od ranní misky s müsli až po večerní koupel.

Pohár zdraví

Mléko a mléčné výrobky nepatří zdaleka jen do dětského jídelníčku – vysoký obsah vápníku oceníme prakticky v každém věku a navíc je tento vápník snadno dostupný pro náš organismus. Abychom dostali stejné množství vápníku, jaké je v jednom hrnku mléka, museli bychom sníst více než dva hrnky brokolice.

Parťák do fitka

Také při budování svalů a pevné postavy je mléko nedocenitelným pomocníkem. Víte například, že díky své přirozené rovnováze vody a elektrolytů, uhlohydrátů a bílkovin pomáhá tělu doplňovat zásoby glykogenu a budovat svaly?

Mléčné výrobky také usnadňují regenerační procesy jak po namáhavém cvičení, tak i při zvyšování výkonu.

Ilustrační snímek

Vitaminová bomba

V mléce je možné nalézt téměř všechny vitamíny, o nichž víme, že jsou pro člověka nezbytné a také nenahraditelný soubor výživných látek, které nenajdeme v žádném jiném jídle nebo nápoji. Z vvitaminů jmenujme zejména A, B1 B2, B6, B12, E, K, D a C. 

Přitom není potřeba se při konzumaci mléka obávat o štíhlou postavu - mléčné výrbky stojí jen za zhruba desetinou přijatých kalorií z naší stravy, přičemž jsou zdrojem vysoce kvalitních bílkovin a více než 50 % procent přijatého vápníku a vitamínu D.

Mléko a med

Nemůžete večer usnout a zklidnit se po namáhavém a stresujícím dni? Zkuste prastarý recept pro lepší sny – v mírně nahřátém mléce rozpusťte lžíci nebo dvě medu a tento zklidňující nápoj si dejte těsně před spaním.

Ještě lepší ale bude mledovo-mléčná koupel, která zklidní nejen nervy, ale také pokožku celého těla. Med i mléko mají totiž antibakteriální a čisticí schopnosti, které se v teplé lázni báječně propojí. Navíc nádherně zvláční pokožku. Ne nadarmo se tato kombinace používá při výrobě kosmetických přípravků nebo pro lázeňské kúry po celém světě.