Minimalismus je trendem poslední doby nejen v módě, ale postupně se dostává do všech sfér našeho života. Proč najet na minimalistickou vlnu?

Snížíte konzum a spotřebu, omezíte množství věcí a zároveň s tím také snížíte stres. A to už za zkoušku stojí, no ne? Poradíme vám, jak na to.

Udělejte si revizi všech věcí

Základem je mít přehled o tom, co všechno máte, kolik toho máte a také jak často to používáte. Vsadíme se, že přitom narazíte na hodně věcí, o nichž ani nevíte, že je vlastně máte. A pak si spočítejte, kolika věcí byste se chtěly zbavit, nebo kolik si jich naopak ponechat.

Nekupujte zbytečnosti

Zní to jako samozřejmost? Ano! Ale málokdo tohle dodržuje. Schválně – kolik máte ve své skříni bílých triček? Určitě to bude víc než tři. A nosíte je opravdu všechny? Žít minimalisticky znamená opravdu pečlivě zvažovat pořízení každého nového kousku a jeho využití.

Vyměňujte

S tzv. swap akcemi, kde si lidé vyměňují věci, které oni sami už nepotřebují, ale druhým ještě mohou udělat radost, se v poslední době roztrhl pytel. Lidé vyměňují oblečení, potřeby do domácnosti i knížky. Zkuste to taky a uvidíte tu radost, když se vám podaří zdarma ulovit nějaký parádní kousek. Ale pamatujte, že domů byste si neměli přinést víc věcí, než jste k výměně donesli.

Výměnu můžete uspořádat také jaké holčičí večírek s kamarádkami.

Buďte nemilosrdné

Teď tedy myslíme k věcem, které máte schované na „někdy“. Určitě to znáte – džíny, které už dva roky nedopnete, ale schováváte si je pro případ, že v budoucnu zhubnete. Různé maličkosti, které se mohou hodit, ale ve skutečnosti se na ně už pár let na stejném místě práší. To samé platí třeba pro prošlou kosmetiku.

Půjčujte si

Máte rády knížky? Choďte do knihovny, půjčujte si knihy od kamarádek, využívejte knihobudky, kterých přibývá, jak hub po dešti. Potřebujete kostým na party? Nekupujte si něco, co využijete jen jednou v životě, obtelefonujte své kamarádky a známé a půjčte si to! Uvidíte, že vám to udělá větší radost a ještě ušetříte.

  7:00,  aktualizováno  24. března 18:13