Pamatujete si na hity hygge a lyke, které obletěly celý svět?

Ty právě nyní doplňuje lagom, švédský koncept přiměřeného života a chování. Jak vlastně v praxi lagom vypadá a proč bychom ho měli taky začít praktikovat?

Ne nadarmo se skandinávské státy pravidelně umisťují na vrcholu žebříčků štěstí. Jak je to možné? Jedním z důvodů může být právě způsob života lagom. Lagom totiž ve švédštině znamená „tak akorát“ či „přiměřeně“. Tento způsob života tedy vychází z umírněnosti a rovnováhy ve všech aspektech lidského života od partnerských vztahů až po práci. Jednou z hlavních myšlenek je skromnost. Pracuje také s ekologickým a trvale udržitelným přístupem k životu, který je v poslední době, doufejme, na vzestupu po celém světě, nejen ve Skandinávii. Švédové recyklují, upcyklují, jezdí v ekologických autech, zajímají se o původ produktů a věcí, které používají. Umí si vytvořit a dodržovat rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, ultra zdravou stravou a obžerstvím, vážností a lehkomyslností. Máme se od nich co učit.

Téma lagom se prolíná do všech možných oblastí, od minimalistického skandinávského designu, nábytku či módy až po střídmé stravování. Švédové umí hledat a nalézat potěšení a krásu ve zdánlivě jednoduchých věcech. Můžeme říci, že lagom se velmi podobá našemu rčení „V jednoduchosti je krása“.

Chcete zjistit něco víc o lagom? Přečtěte si knihu Lagom – Švédský způsob života od uznávaného novináře a kritika Görana Everdahla, kterou vydává Esence.

Zakoupíte v Knihy Dobrovský za 329 Kč, s kreditní kartou STYLE 296 Kč.

 

  9:47,  aktualizováno  24. března 2019 14:21