Osmý březen patří již více než sto let nám – ženám.

Dne osmého března roku 1908 se v New Yorku konalo velké shromáždění za práva žen, které bylo tvrdě rozehnáno policií. Již o rok později se v tomto datu poprvé slavil Den žen. V roce 1910 bylo na Mezinárodní konferenci žen v dánské Kodani rozhodnuto o jeho rozšíření na Mezinárodní den žen, který měl upozorňovat na rovnoprávnost pohlaví a žádat volební právo pro ženy.

Svátek se později šířil po celé Evropě, do Ruska a dále po celém světě, Organizace spojených národů pak v roce 1975 oficiálně stanovila 8. březen Mezinárodním dnem žen.

I dnes je tento významný den slaven v řadě zemí světa, byť trochu jiným způsobem, než u nás bývalo ještě před třiceti lety zvykem. V současné době není jen o květině od partnera, nadále upozorňuje na ženská práva, rovnoprávnost, spravedlnost, obtěžování žen i diskriminaci ve společnosti. Pod hlavičkou Organizace spojených národů v letošním roce probíhá ve znamení sjednocení snah žen z měst i mimo ně a uznání aktivistek, které neúnavně upozorňují na bezpráví a nerovnováhu v oblasti ženských práv a bojují za zlepšení situace všech žen po celém světě. Nezapomeňte proto oslavit osmý březen a připijte si na všechny ženy světa skvělým vínem či osvěžujícím sektem.

Dnešek můžete oslavit s partnerem, ale i přípitkem, doporučujeme Bohemia Sekt Prestige rosé brut,  s kamarádkou a užít si tak svátek, který zdůrazňuje těžký boj žen z celého světa za svá nezpochybnitelná práva.

  12:11,  aktualizováno  24. března 2019 16:07