Zima už se blíží, mráz na sklech už kouzlí své magické kresby, možná se i ve městech dočkáme sněhu. Nastává ten správný čas vytáhnout brusle a přesvědčit kamarádku či partnera, aby si s vámi vyrazili zabruslit.

Lední bruslení je finančně nenáročný sport prospěšný všem svalům v těle, především pak neviditelnému zádovému minisvalstvu. Tato zimní aktivita se opět těší větší popularitě a na mnoha místech je možné využít uměle vytvořených ledových ploch. Často lze využít i možnosti speciálního večerního bruslení. Takže brusle nabrousit a hurá na led!

Výběr ledních bruslí

Jak staré jsou brusle?

Objev kostěných bruslí se datuje kolem roku 1000 př.n.l. První kovové brusle byly nalezeny v Maďarsku u Balatonu, ale více se rozšířily teprve od 14. století ve Skandinávii a v Nizozemí. Zpočátku se brusle připínali k botám pomocí kožených pásků), teprve s masovým rozšířením hokeje docházelo k vylepšování technologií, nože byly kvalitnější a k pevné části podrážky bruslí se připevňovaly pomocí šroubů nebo nýtů. Hokej na ledních bruslích poprvé hráli angličtí vojáci v Kanadě v padesátých letech devatenáctého století. Od té doby urazily brusle velký kus cesty.

Záleží na účelu použití. Existují brusle hokejové, krasobruslařské atd. Pro běžné rekreační bruslení u dětí jsou dobrým tipem brusle s nastavitelnou velikostí. Rodiče tak nemusí každý rok kupovat nové. Při výběru bruslí se ujistěte, že zpevňují kotníky.

Péče o brusle

Před sezonou či prvním použitím je třeba nechat brusle nabrousit. Po každém bruslení je dobré otřít ostří do sucha a následně nechat vyschnout i botu.

Vybavení

Bruslení patří ke sportům, které v podstatě kromě kvalitních bruslí nevyžadují speciální vybavení. Pokud nechcete zkoušet krasobruslařské figury, je možné na led vyjet klidně i v džínách. Mějte však na paměti, že vhodné oblečení není radno podceňovat. 

Pro jízdu na bruslích tedy volte nejlépe pohodlné teplé oblečení, ideálně nepromokavé. Spolehněte se na funkční prádlo a myslete i na rukavice a čepici, případně i helmu (vhodná je lyžařská).

Jak začít

Postupně se učte stabilitě a správnému postoji - nohy mírně od sebe, lehce pokrčená kolena, hlava zpříma a dívat se před sebe. Pak následuje přešlapování z nohy na nohu, odrážení, přenášení váhy a další. 

Výuka bruslení v kurzu nebo individuální hodiny pod vedením instruktora mají své výhody. Škola bruslení je vhodná pro úplné začátečníky i ostřílené bruslaře, kteří potřebují zlepšit a zdokonalit své dovednosti. Více na www.lednibrusleni.cz.

Ilustrační fotografie

Kam na brusle?

- Galerie Harfa v Praze - veřejné bruslení na střeše obchodního domu od prosince do března. Půjčovna bruslí, trenér pro zdokonalení bruslení i bruslení pro nejmenší, více na www.galerieharfa.cz

- Ledovou plochu na Letné najdete v bezprostřední blízkosti ulice Milady Horákové naproti fotbalovému stadionu AC Sparta. Největší ledová plocha pod širým nebem na území hlavního města je otevřena denně od 9 do 21 hodin. K dispozici je i školička bruslení. Vedle kluziště je připraven velkokapacitní vytápěný stan s gastro koutkem a vyhřívanou šatnou. Bruslit tu můžete od prosince do konce února zcela zdarma.

Kluziště pro lední bruslaře po celých Čechách i v zahraničí jsou velmi přehledné například na webuwww.kamnabrusle.cz nebo na www.verejne-brusleni.info.

- Pokud toužíte po sklouznutí v centru Prahy, směřujte ke kluzišti na Ovocném trhu. Už několik let tu každou zimu postaví ledovou plochu o rozloze 14x31 metrů, na kterou je vstup pro všechny zdarma, Pokud brusle nevlastníte, hned vedle ledové plochy vám je za malý poplatek půjčí. Užít si bruslení v jedinečné lokalitě můžete od 5.12. do 31. ledna.

- Škoda Icerink Strašnice, otevřeno je celoročně každý den od 6.30 do 24.00 hod. Najdete tu moderní zázemí a perfektní led, za který by se nestyděli ani v NHL. Brusle vám tu půjčí i nabrousí. Kromě toho nabízejí speciální aktivity pro nejmenší, pro rodiny s dětmi, pro dospělé, i pro hokejisty. Více na www.icerink.cz.

- Masarykovo náměstí v Ostravě – bruslení v centru města má své kouzlo. Podrobné informace naleznete na zmíněném webu KamNaBrusle.cz.

Ostravský zimní stadion má pro své návštěvníky pestrou nabídku aktivit. Nejmenší návštěvníky a jejich rodiče jistě potěší aktivita Učíme se bruslit, starší se zase mohou pobavit na diskotéce na ledě.

- Ice Park Lochotín v Plzni – celoročně provozovaný umělý povrch v Centrálním parku na plzeňském sídlišti Lochotín je k dispozici sedm dní v týdnu a zcela zdarma. Více informací hledejte na www.icepark.cz.

- Bruslení na rybníku či řece je romantické, svobodné a zcela zdarma. Místo vybírejte na radu zkušených nebo se inspirujte na skoroblogu o bruslení – brusleni.e-zpravy.cz – najdete tu aktuální stavy všemožných ledových ploch po celém Česku. Informacím o aktuálním stavu ledu věnujte velkou pozornost, protože bruslení na těchto plochách je pouze na vlastní nebezpečí.

Na zamrzlé Lipno vyrážejí bruslaři, pro které obce upravují dráhy.

Nejdelší bruslařská dráha na světě

Bruslařská dráha na Lipně vedoucí z Lipna nad Vltavou do Frymburku je dlouhá 10 922 metrů. Překonala 7,8 kilometrů dlouhou bruslařskou dráhu v kanadské Ottawě. Dráha je po celé své délce široká 6 až 8 metrů. Vstup je zdarma, více informací najdete na www.lipno.cz.