Jaro přeje novým začátkům. S našimi tipy se nastartujete snadno a rychle. Inspirujte se!
Ilustrační snímek

Příroda se probouzí, ale co se děje s námi? Nálada je pod bodem mrazu, únava cloumá celým tělem, pleť je bez jasu a vlasy bez lesku. 

To mají na svědomí přetížená játra. Nedivte se, celou zimu dřela, aby se vyrovnala s tučným jídelníčkem, nedostatkem pohybu, litry kávy a hříšky v podobě cigaret nebo cukrem obalených mlsek. Zaslouží si protislužbu – a nejpozději ihned. Nastává čas na jarní detox!

Očista - dočista

Jak začít? Zvolněte tempo a trochu se nad sebou zamyslete. Co jíte? Jak odpočíváte? Čím si dobíjíte baterky? Mrkněte na naši tabulku, tam se dozvíte, čemu dát přednost a na co už konečně zapomenout. 

Není ale třeba všechno zvládnout najednou. Tělu spíš prospívá nepřetržitá péče, náhlé a nečekané změny v jídelníčku i životním stylu ho jen stresují. 

Tip: Ze začátku úplně postačí, když zvládnete denně sníst 5 porcí ovoce a zeleniny, které dodají do těla antioxidanty a vitamíny. Právě ty totiž tělu pomáhají k očistě.

Svazek bylinek

Pomocníci z přírody

Až zvládnete ovocné a zeleninové svačinky i pitnou lekci, můžete zkusit další detox tipy. Nespěchejte, důležité je vydržet. A pokud se dostaví krize, nezoufejte a využijte pomoc z přírody. 

Existuje spousta bylinek, které vaši snahu podpoří, nejvýraznější čisticí a regenerační účinky na játra, především díky obsažené látce silymarinu, však má ostropestřec mariánský. V lékárnách, drogeriích, zdravých výživách či na internetu seženete tinkturu, lze ho ale užívat i ve formě tabletek či kapslí. Účinek kúry můžete zesílit kombinací s aloe vera (tabletky zapíjejte šťávou) nebo s jinou bylinkou, šišákem bajkalským. Poptejte se v lékárnách a vrhněte se na očistu, rázem vám bude mnohem líp!

Pomalu, ale trvale

Nejzákladnější pravidlo je tedy jasné – pomalé, ale dlouhodobé změny prospějí mnohem víc než pár razantních kroků, které vydrží jen několik dní. Denní dávku ovoce a zeleniny podpořte i správným pitným režimem. Ruku na srdce – vypijete 3 litry vody (ne kávy či koly!) za den? Měli byste, tak už si to hlídejte. Vodu si můžete ochutit plátky citronu, pomeranče nebo grepu, kousky čerstvé máty taky její chuť příjemně osvěží.

Ani ty nejdražší a nejkvalitnější krémy nezaručí vnitřní krásu a rovnováhu. Od toho je zde spánek a odpočinek.

Spánek místo diety

Využijte proměnlivého a nestálého počasí a pořádně si schrupněte. Odborné studie potvrdily, že za nadváhou a obezitou řady lidí stojí právě nedostatek spánku! Lidé, kteří málo spí a mají nepravidelný režim, přibírají, i když se vlastně nepřejídají. Tělo je totiž v neustálém stresu, a tak si vytváří zásoby, aby mohlo držet krok. Spěte aspoň 8 hodin denně a do postele choďte vždy ve stejnou hodinu, bude se vám i líp usínat!

Na následujících stránkách najdete zaručené a vyzkoušené triky pro dokonalou očistu těla i duše.

Ilustrační snímek

Co rozhodně dělat?

 • Dbejte na pravidelnost a vyváženost – v jídle i celém denním režimu.
 • Dopřejte si větší množství čerstvých potravin – ovoce, zeleninu (alespoň pět porcí).
 • Zvyšte přísun vlákniny (zkuste celozrnné výrobky, čerstvé šťávy).
 • Doplňujte vitaminy řady B a minerály, hlavně vápník a hořčík.
 • Pijte čistou vodu nebo neslazené bylinkové či zelené čaje, ředěné ovocné šťávy nebo džusy.
 • Pravidelně sportujte (alespoň obden si vyjděte na hodinovou procházku v rychlejším tempu). Pohybujte se hodně venku, na vzduchu.
 • Cvičte, nějaké pohodové cvičení si najdete na internetu, nebo si objednejte knihu či CD se cvičením jógy či pilates. Občas si dopřejte masáž, třeba i lymfodrenáž.
 • Nezapomeňte pravidelně odpočívat, najděte si příjemnou hudbu a vůni a relaxujte v jejich společnosti.
Ilustrační fotografie

Už nikdy!

 • Omezte příjem cukrů, umělých sladidel a živočišných nasycených tuků (těch si můžete dovolit jen 20 g denně).
 • Vyhněte se kávě, alkoholu, slazeným limonádám a černému čaji.
 • Dejte si pozor na potraviny plné „éček“ a soli (doporučená denní dávka soli je jen 5 g na den!).
 • A nekuřte.
Ilustrační snímek

Pochoutky proti depresi

Pokud vás s jarní únavou přepadají chmurné myšlenky, klidně si trochu zadopujte a dodejte si extra dávku serotoninu, hormonu dobré nálady. Ten se vám v těle vytvoří po konzumaci mléčných výrobků, nejlépe zakysaných a čerstvých přírodních sýrů. Jezte také více banány, vajíčka, madle, lískové oříšky nebo mořské plody!

  1:49