Nízkokalorické diety sice mohou způsobit rychlý úbytek hmotnosti, ve většině případů to však nejsou tuky, nýbrž voda a svalová hmota, o které přicházíme. A co víc – při drastickém omezení příjmu energie si tělo zvykne hospodařit s mnohem menším množstvím kalorií, což následně vede ke zpomalení metabolismu a hubnutí se zastaví.
A někdy jako bonus získáme i nějaké to kilo navíc. Obávaný jo-jo efekt dobře znají všichni chroničtí dietáři.
Jen vědět nestačí
Namísto přísných diet je proto efektivnější zaměřit se na změnu životního stylu a budování návyků, které jsou dlouhodobě udržitelné. Všichni víme, že základem zdravého hubnutí je vyvážená strava, pohyb a dostatek spánku.
Jenže právě v tom je ten háček – jenom vědět nestačí, podstatné je vytrvat.
V procesu hubnutí a přechodu na zdravou životosprávu se často potýkáme s různými překážkami. Která jsou ta nejčastější úskalí?
- Chutě a emoční jedení: stres, únava nebo smutek často vedou k přejídání. Pomáhá mít po ruce zdravé alternativy a naučit se rozpoznat své emoční spouštěče.
- Nedostatek času: není nutné trávit hodiny v kuchyni ani ve fitku. Plánování jídel a krátké intenzivní cvičení mohou být velmi efektivní cestou.
- Rychlé výsledky versus dlouhodobý efekt: zhubnout pár kilo za týden není problém, jenže co potom? Udržitelná změna znamená menší, ale trvalé kroky.
Ale já to nedám
Jedním z častých důvodů přibírání je emoční jedení, kdy jídlo slouží jako určitá forma útěchy. Jistě to znáte. Máte za sebou „den blbec“ a čokoládová tyčinka se jeví jako ideální řešení – do chvíle, než vás přepadnou výčitky z toho, že jste opět zklamali. I tyto situace však mají své řešení.
Pokud máte problém se sebekontrolou, může být namístě zvážit konzultaci s lékařem, který vám pomůže nastavit správný režim a případně doporučí podporu v podobě farmakoterapie. Kromě obezitologů a diabetologů mohou dnes s léky na obezitu pomoct i praktici.
Moderní přípravky
Existují léky ovlivňující mozkové mechanismy chuti k jídlu a bránící impulzivnímu přejídání, jež bývá typické právě u lidí, kteří trpí emočním jedením. Další léky zpomalují trávení a navozují delší pocit sytosti, což je vhodné u jedinců, kteří mají problém s přejídáním.
Podle slov MUDr. Klaudie Hálové Karoliové, obezitoložky a zakladatelky Spolku Zastavme nadváhu a obezitu, je propojení farmakoléčby s jídelníčkem pod vedením lékaře klíčové pro efektivní léčbu a zlepšení celkového zdraví pacienta. Správná kombinace léků a stravy může:
- Zlepšit účinnost léčby: některé potraviny mohou podpořit vstřebávání léků nebo zvýšit jejich účinnost.
- Minimalizovat vedlejší účinky: vhodná strava může snížit riziko nežádoucích účinků či interakcí mezi léky.
- Podpořit celkové zdraví: vyvážená strava přispívá ke zlepšení imunity, metabolismu a schopnosti regenerace.
Nejen kila navíc, děti už běžně trápí cukrovka či klouby, říká obezitoložka![]() |
Pro zdraví i pohodu
Farmakoterapie zdravý životní styl nenahradí, ale může pomoct pacientům, kteří mají problém s dlouhodobým udržením váhy.
„Úbytek váhy se při užití farmakoterapie pohybuje kolem 5 až 15 procent tělesné hmotnosti za 12 měsíců. Kombinace farmakoterapie se změnou stravy a pohybem často přináší ještě lepší výsledky. Pacienti hlásí snížení krevního tlaku, lepší kontrolu hladiny cukru v krvi nebo zlepšení hladiny cholesterolu. Důležitá je i psychická pohoda a motivace, kdy rychlejší výsledky zvyšují snahu pokračovat v režimu a lepší pocit z vlastního těla zvyšuje sebevědomí a kvalitu života,“ dodává Klaudia Hálová Karoliová.
Zdravé hubnutí není o extrémech, ale o rovnováze. Nejste na to sami – pokud cítíte, že je to nad vaše síly, určitě se nestyďte obrátit na odborníky.
Kdy vyhledat odbornou pomoc?
|
Článek vznikl pro časopis Chvilka pro tebe.