Marná sláva, den má pouhých dvacet čtyři hodin. A jak je využijete, záleží jen na vás. Do tohoto časového rytmu se musí vejít všechno... Práce, péče o rodinu i domácnost, kontakt s blízkými lidmi, romantika s partnerem a ještě základní pozornost k vašemu tělu i duši, aby nestagnovaly.
Jak to ale dokázat? Zkrátka je potřeba, abyste věděli, kam přednostně nasměrovat svou pozornost a energii. Pokud vše necháte samovolně plynout, nejspíš vám spousta chvil proteče skrz prsty nebo vám je seberou ostatní.
A večer? Budete unavení, rozmrzelí a vystresovaní. Co tedy změnit? Osvojte si tyto snadné principy moudrého nakládání s časem.
Udělejte si plán
Představte si den jako koláč a každý dílek coby jeden úkol nebo povinnost. Pokud nechcete promrhat čas, načrtněte si jasný rozvrh, kdy a co budete dělat. Podle expertů na efektivní plánování je nejlepší promyslet si vše hezky předem. Můžete si k tomu vyčlenit dobu před spaním, abyste ráno mohli hned najet na nový systém.
Sepište si seznam úkolů a podle naléhavosti je rozdělte na důležité a ty méně podstatné. Věci, které hoří, udělejte nejdřív, ostatní si načasujte na pozdější dobu, kdy se jim budete moct věnovat, ideálně bez stresu.
Případně je delegujte – poproste o pomoc své spolupracovníky, členy domácnosti, klidně si i jejich realizaci zaplaťte u profesionální služby. A to, co není urgentní ani důležité? Odstraňte z aktuálního seznamu.
Stanovte si priority
Máte pocit, že toho je na vás hodně? Zkuste se napřed pustit do povinností, do kterých se vám nechce. Ideální dobou pro takové „kostlivce ve skříni“ je dopoledne, kdy máte nejvíc energie. Jakmile je budete mít z krku, hodně se vám uleví. Ve stejném duchu řešte i další drobnosti na seznamu, které vám zaberou jen pár minut: telefony, maily, pochůzky...
Každou hotovou položku si odškrtněte a pusťte z hlavy. Uvidíte, že na konci dne se vám bude volněji dýchat.
Měřte si čas
U každé položky odhadněte, kolik vám zabere času. Pokud tlačíte před sebou větší závazek, rozdělte si ho na menší celky a časové úseky. Klíčový je přitom jeden podstatný detail. Vždy v danou dobu dělejte jen jednu věc.
Jídelníček pro lepší výkonVaše psychická i fyzická kondice je závislá i na tom, co jíte. Jaké potraviny vám ji vylepší?
|
Multitasking neboli zvládání více činností naráz sice vypadá jako skvělá dovednost, ale ve výsledku si jen roztříštíte pozornost a doděláte jich minimum. A „polotovary“ ve svém seznamu rozhodně nepotřebujete.
Vypněte sociální sítě
Pravdou je, že čím lépe se na úkoly soustředíte, tím rychleji a kvalitněji se vám je povede dokončit, proto vypusťte jakékoliv rušivé elementy.
Ztlumte mobil a odpusťte si věčné projíždění sociálních sítí. Využijte blokátory webových stránek, které vás rozptylují.
Máte tendenci neustále kontrolovat pracovní maily? Vymezte si dobu, kdy si je přečtete. Překlikáváním na doručenou poštu jen ztrácíte niť v rozdělaném tématu a můžete se zbytečně dopustit chyb.
Dejte si pauzu
Člověk není stroj. I při největším pracovním vypětí je tak namístě zařadit chvíli přestávku a načerpat nové síly. Odpočinek je důležitý, pomáhá osvěžit tělo i mysl a předchází pocitu vyhoření.
Vyzkoušet můžete takzvanou metodu Pomodoro. Její princip spočívá v tom, že pracujete pětadvacet minut a potom si dáte pět minut „padla“. Po čtyřech takových cyklech odpočinek navyšte na čtvrt až půl hodinky.
Podle odborníků tento typ střídání práce a relaxu napomáhá lepšímu soustředění a produktivitě.
Využijte techniku
Některé povinnosti za vás v klidu zvládne počítač. Jde třeba o trvalé platby, které stačí nastavit na účtu a banka vám je pravidelně srazí. Vhodné je například i používání mailových filtrů, kdy klientům či kolegům můžete zaslat hromadnou zprávu, že jste právě na dovolené, případně kdo je váš zástup.
Využít lze i různé bezplatné aplikace v mobilu sloužící jako kalendář a plánovač. Skvělá je funkce „upomínka“, díky ní se vám v telefonu vždycky objeví důležitá událost, na jakou nesmíte zapomenout.
Co vám ještě pomůže…
|
Článek vznikl pro časopis Tina.