Mnoho z nás nostalgicky vzpomíná na staré časy, kdy stresu bylo méně a všechno bylo jednodušší. Je však třeba si uvědomit, že obraz našeho světa vytvářejí informace a jejich objem je dnes nesrovnatelně vyšší, než býval třeba před dvaceti lety, nemluvě o dávnější minulosti.
Vraždy, nehody, přírodní katastrofy se kvůli médiím zdají mnohem blíž, a zatímco naši předkové řešili maximálně zprávy z vedlejší vesnice, pro nás je ztracené dítě v Buenos Aires stejně reálné, jako by žilo v sousedním kraji.
Dalo by se říct, že se na nás zkrátka valí mizerie celého světa, a na to není lidská mysl stavěná. Svět teď není horší, než býval dřív, spíš naopak, problém je, že teď o všech tragédiích víme.
Přísun katastrof regulujte
Nezapomínejte na to, že vy jste ten, kdo rozhoduje, o čem budete přemýšlet a o čem ne. Vybírejte si proto taková média, která neinformují jen o katastrofách, nevyhledávejte taková témata jako námět k rozhovoru, a pokud se k vám dostane nějaká informace, přistupujte k ní kriticky. Ničit si nervy kvůli „proroctví baby Vangy“ nemá smysl.
Pokud máte pocit, že musíte zlepšovat svět, zaměřte se na malé cíle, kterých můžete reálně dosáhnout, a na věci, které máte možnost ovlivnit. Nedeprimujte se tím, že nemůžete změnit jiné lidi, měňte sebe a uspokojení se dostaví.
Dokážou vás otrávit?
Informace nejsou jediným a ani hlavním zdrojem negativity, tím bývají lidé. Jak se s takovým „energetickým upírem“ ve svém okolí vypořádat? Připravte si bojový plán.
- Nastavte hranice: Laskavě, ale důrazně sdělte své hranice, například množství času, který spolu strávíte, nebo témata, o kterých budete diskutovat. Pokud si spolupracovník často stěžuje během oběda, zvažte, zda si nedělat přestávky v jinou dobu nebo zda si k sobě nepřizvat pozitivně naladěného kolegu.
- Zjistěte, kdo je kdo: Pochopení toho, proč je někdo negativní, může usnadnit zvládání situace. Zkuste zjistit, proč se dotyčný chová tak, jak se chová, a konfrontovat ho. Pokud to nepomůže, omezte kontakt.
- Nedávejte jim šanci: Nemusíte někoho úplně vyškrtnout ze svého života, ale můžete omezit, jak často se s ním stýkáte. Dávejte si pozor na to, kolik času s negativní osobou trávíte, a začněte se s ní stýkat jinak. Naplánujte si kratší návštěvy nebo aktivity, které omezí konverzaci, například sledování filmu.
- Nabízejte řešení: Když se konverzace s negativními lidmi začne stáčet do stížností a problémů, poukažte na možná řešení nebo pozitivní výsledky, místo abyste se zabývali negativy. Pokud jim neposkytnete tolik prostoru pro stížnosti a nářky, vaše společnost je omrzí.
- Nesuďte: Je snadné člověka označit za „negativního“ a odmítnout jeho pocity, ale to může vyvolat napětí a nedorozumění. Místo toho buďte soucitní a snažte se vnímat jeho negativitu jako odraz jeho zkušeností a bojů. Vyvarujte se vynášení soudů a zaměřte se na udržení vlastního pozitivního přístupu. To platí zejména pro osoby, kterým se nemůžete úplně vyhnout, jako jsou rodiče a příbuzní.
Trénujte pozitivní myšlení
|