Příčin, proč člověka jaro tak trochu ničí, je víc než dost. „Mění se délka denního světla a nastává časový posun, na což řada jedinců špatně reaguje,“ vysvětluje lékař Mathew Bolland.
To se následně negativně projevuje zejména na kvalitě spánku. Řadě z nás se špatně usíná, a když už se nám konečně podaří „zabrat“, často se budíme, vinou čehož si v noci dostatečně neodpočineme.
To má pak za následek únavu, kterou přes den pociťujeme víc než kdy jindy. Když se k tomu přidají alergie, často přestáváme zcela fungovat.
Kromě ztráty koncentrace, jisté formy letargie a pocitu totálního vyčerpání má ale jarní únava ještě další nepříjemné projevy. Jedním z nejčastějších je úporná a neutuchající bolest hlavy.
„Většinou souvisí se změnami v hladinách hormonů v těle, konkrétně melatoninu a serotoninu,“ uvádí odborník a pokračuje: „Cévy pak nefungují tak, jak mají, dokonce ani nervy v mozku.“ A právě bolest hlavy je toho jasným vyústěním.
Někteří lidé mívají rovněž problémy pro s tělesnou teplotou. „Tělo s únavou neustále bojuje, což ho nesmírně vyčerpává,“ upozorňuje expert. V jednu chvíli nás tak přepadne silná horečka, hodinu na to ji vystřídá zimnice, to vše se takto může opakovat i několik dní po sobě.
„Lidský metabolismus a nervový systém reagují na změny počasí, tím pádem také na venkovní teploty. A tělo se tomu neumí hned přizpůsobit,“ upozorňuje lékař.
Jak se bránit
|
Svůj specifický projev jarní únavy dokládá i zahrádkářka Jana (58), kterou vždy v tomto období začnou zničehonic bolet svaly a klouby:
„Prostě se najednou oteplí, vrhnu se do práce na zahrádce a začnu trpět. Trvá to týden, někdy i čtrnáct dní. A nakonec to zase samo odezní.“
Problém tedy rovněž tkví v tom, že po líné zimě začínáme být aktivnější a neuvědomujeme si, že organismus se na tuto změnu musí nejprve adaptovat.
„Svaly a klouby nejsou na intenzivní pohyb nebo změnu teploty připraveny, což může vést k přetížení, ztuhlosti nebo bolesti,“ vysvětluje lékař.
V neposlední řadě je třeba zmínit také imunitu. Nejen kvůli častým alergiím totiž imunitní systém vysloveně trpí.
„Obranyschopnost každého jedince se vždy oslabí, pokud se změní jeho hormonální a teplotní rovnováha. A přesně to se děje,“ dokládá Mathew Bolland. Dobrou zprávou je, že tyto projevy zmizí stejně rychle, jako se objevily. Pokud jim však chcete předejít, zkuste se řídit radami v boxu.
Článek vznikl pro časopis Pestrý svět.