Jarní únava zaskočí každý rok spoustu lidí. Mezi hlavní příznaky patří ospalost, ztráta energie, horší koncentrace, podrážděnost a bezdůvodné změny nálad, snížená imunita a s tím související častější nachlazení, bolesti hlavy a svalů, ale také chuť na sladké a tučné jídlo (právě když chcete začít hubnout do plavek).
Není to nemoc
Zásadní je si uvědomit, že jarní únava není diagnóza, nýbrž reakce našeho organismu na změnu světelných a tepelných podmínek.
V zimě jsme vystaveni kratším dnům a nižší intenzitě slunečního záření, což ovlivňuje naši produkci hormonů, jako je melatonin (spánkový hormon) a serotonin (hormon štěstí). V jarním období se dny naopak prodlužují a slunce svítí silněji, což od našeho těla vyžaduje adaptaci na nový rytmus.
Někdy se však tato adaptace neodehrává dostatečně rychle ani hladce, což následně vede k pocitu únavy a dalším zmiňovaným nepříjemnostem.
Režimová opatření
Existuje několik způsobů, jak si od těchto nežádoucích stavů ulevit a zlepšit náladu i vitalitu. Což je dobrá zpráva, protože se sami můžete chopit iniciativy a postarat se o to, abyste si nejkrásnější období v roce užili pokud možno v plné parádě. A co konkrétně pro sebe můžete udělat?
- Dodržovat pravidelný spánkový režim. Snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu (ideálně kolem 22. hodiny večer a 6. hodiny ráno). Spánek by měl být kvalitní a nepřerušovaný.
- Konzumujte vyváženou stravu. Zahrňte do svého jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, celozrnných produktů, bílkovin a zdravých tuků. Omezte konzumaci sladkostí, alkoholu, kofeinu a nikotinu.
- Pijte dostatek tekutin. Dehydratace může způsobovat únavu, bolesti hlavy a sníženou koncentraci. Doporučuje se pít 1,5 až 2 litry denně, vodu nebo jiné neperlivé neslazené nápoje.
- Choďte na čerstvý vzduch. A hýbejte se! Fyzická aktivita pomáhá zlepšovat prokrvení, posilovat imunitní systém, uvolňovat endorfiny (hormony radosti) a snižovat stres. Pobyt na slunci navíc dodává tělu vitamin D, který je důležitý pro kosti, zuby, ale právě pro psychiku.
- Podpořte svou duševní kondici přírodními látky s adaptogenním účinkem. Adaptogeny jsou rostlinné extrakty, které umožňují tělu lépe zvládat stres a harmonizují také ostatní změny v organismu. Kromě jiného pomáhají zlepšovat náladu a zvyšovat množství energie.
Pomocník ze Sibiře
Jedním z nejznámějších a nejúčinnějších adaptogenů je rozchodnice růžová (Rho-diola rosea), která roste v oblastech s chladným klimatem, jako je Skandinávie, Sibiř nebo Kanada.
Obsahuje látky nazývané rosaviny a salidro-sidy, které mají antistresový, antidepresivní, antioxidační a imunomodulační účinek. Tyto látky ovlivňují hladinu neuro-transmiterů v mozku, jako je serotonin, dopamin a noradre-nalin, které regulují naši náladu motivaci a schopnost učení.
Rozchodnice také podporuje produkci beta-endorfinů, které snižují bolest a zvyšují pocit pohody. Stačí se poptat v lékárně po vhodném doplňku stravy, který obsahuje extrakt z této bylinky ve farmaceutické kvalitě.
Co vás ještě „nakopne“
|
Článek vznikl pro časopis Chvilka pro tebe.