V rámci probíhajících oslav 100. výročí založení Československa vychází audiokniha VELCÍ ČEŠI 1918, jež představuje 25 podnětných osobností, které utvářely samostatný stát na jeho počátcích a vdechly mu ráz, jež si spojujeme s první republikou.

Nahrávka v podání Martina Zahálky a Jiřího Hromady vychází ze čtivých článků publicisty Josefa Landergotta, které pravidelně připravoval jako seriál do vydání týdeníku Echo. „Svižně načrtnuté životní příběhy výjimečných lidí rozezvučí skrze skutečné osudy dobový kontext snadněji nežli suchá historická fakta. Motivace, pohnutky a činy, které vedly k dodnes rezonujícím událostem, upadly v zapomnění či byly záměrně zválcovány a účelově zorány následujícími ,establishmenty‘, nyní ožívají skrze hlasy dvou vynikajících narátorů,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A dodal: „Autor protagonisty neadoruje, zachovává si potřebný odstup a jejich působení a činy zdařile odráží v reáliích běžného života. Přesto v jejich prostředí a době vystopujeme mnohem silnější morální základ než v dnešní společnosti. Étos první republiky vyvěral přece jen z mnohem intenzivnějších prožitků – z dlouhodobého druholigového soužití v monarchii, z drsných válečných zkušeností, čerpal ze srdnatého boje legionářů – a zřetelně si uvědomoval skutečně příhodnou konstelaci, která k založení státu přispěla, stejně jako křehkost takového zřízení.“

Co objevil v poušti šejk z Hané? S kým byl na nože Edvard Beneš? Jak platila dluhy Ema Destinnová? Kdo byl prvním překladatelem příběhů Karla Maye? Odpovědi jsou stejně překvapivé jako zjištění o zásluhách antropologa Hrdličky na vzniku Československa nebo vyprávění o tom, jak se dostaly zážitky Eskymo Welzla k široké veřejnosti. Osudy prvorepublikových politiků, umělců a jiných význačných postav této éry jsou představeny s citem pro detail a s nadhledem a na pravou míru jsou odvážně uvedeny dobové poměry i charaktery některých dosud adorovaných hrdinů. Sbírka portrétů velkých Čechů dokazuje, že nejzajímavější příběhy píše sám život. „Celým souborem jednotlivých profilů tak k dnešní době probíhá tenká linka ukazující na neměnnost lidských charakterů stejně jako na nezbytnost silného morálního základu a odhodlání. Dnes si už možná ani nepřipouštíme, že žijeme v nejsvobodnějším a nejbezpečnějším období trvání našeho státu. Jistě tak není na škodu si střízlivě připomenout dobu jeho vzniku a nechat se inspirovat osobnostmi, které výrazně vyčnívaly před založením republiky i po něm, formovaly její mladou tvář, a které spojovalo odhodlání, jež přetavily v činy. Často šlo o Čechy, kteří uspěli v zahraničí, již ve své době se stali světoobčany i sebevědomými Evropany a s nabytými zkušenostmi vedli zemi k západnímu pojetí demokratické společnosti a kultury,“ doplňuje vydavatel Martin Pilař.

https://soundcloud.com/onehotbook/josef-landergott-velci-cesi-1918-ctou-martin-zahalka-a-jiri-hromada-demo-onehotbook

 

Nahrávku v režii Hynka Pekárka dokresluje hudební doprovod, který parafrázuje známá česká díla, pracuje s lidovou písní, staví na klavírních předělech evokujících lehké swingové piano a do hudební stopy mixuje autentické dobové projevy, zvukové záznamy a dotváří tak celkově euforickou atmosféru vzniku republiky.

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 279 Kč i jako CD mp3 za 299 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

  0:27,  aktualizováno  21. března 2019 11:16