Možná jste se do podobné situace už někdy dostali. Celé měsíce tvrdě dřete na své vysněné váze, ale jakmile se k ní propracujete a vrátíte se ke starým návykům, začnete rychlostí blesku nabírat shozená kila zpátky. Naštěstí se jo-jo efektu dá lehce vyvarovat. Jak na to?

Umění se zdravě najíst

Při racionálním stravování je důležité kontrolovat denní příjem energie a množství přijatých tuků. Ideální je konzumovat pestrou a vyváženou stravu bohatou na minerální látky a vlákniny. Příjem energie by měl být pravidelný!

Svůj jídelníček obohaťte o dostatek ovoce a zeleniny, rybího a drůbežího masa a mléčných výrobků.

Spánek především

Dostatek spánku je důležitý nejen pro správné fungování vašeho mozku, ale rovněž dokonale udrží nízkou hladinu hormonu kortizolu, který podporuje nárůst tukových zásob. Zkrátka a dobře, stále platí, že pokud si nedopřejete dostatek kvalitního spánku sedm až osm hodin, budete muset následující den zaplatit daň v podobě konzumace více kalorií. Nedostatek spánku totiž vede k hladu. Tělo nutně potřebuje doplnit energii, o kterou jste ho předchozí noc ošidili.

Pro dobrou náladu, potřebnou fyzickou a psychickou sílu je kvalitní spánek nutný!

Pevná vůle a menší cíle

Rozhodnout se začít pracovat na své postavě není až tak složité. Mnohem náročnějším je vydržet a především se přestat nervovat. Neustálé stresování, kolik kalorií jste snědli, je velmi vyčerpávající a k ničemu dobrému nevede.

Pokud si jednou za čas dopřejete něco, co běžně v rámci svého výživového plánu nekonzumujete, určitě se nemusíte bát, že přestanete shazovat přebytečné kilogramy nebo že se dostaví nežádoucí jo-jo efekt.

Velkým problémem je také kladení si velkých cílů, které nejste schopni zvládnout. Mnohem užitečnější jsou malé cíle, které se vám daří postupně plnit, a motivovat sami sebe.

Hledejte podporu

Obklopte se lidmi, kteří vám věří a ve vašem snažení vás podporují. Jakákoli podpora je totiž vynikajícím společníkem. Naopak je naprosto zbytečné mít kolem sebe lidi, kteří vám nevěří a vysávají z vás energii. Za takovými honem rychle zabouchněte se vší rázností dveře.

Tajné ingredience

S hubnutím přírodní cestou vedle zelené kávy skvěle pomůže i tajemná asijská pochutina garcinie kambodžská. V jižní Asii se už po staletí konzumuje jako ovoce nebo koření, ale i k navození pocitu sytosti. Obsahuje totiž velké množství kyseliny hydroxycitronové, která příznivě ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů v těle a navozuje pocit sytosti už po malé porci jídla.

Pravidelný režim je plus

„Přírodní pomocníci sice pomohou zahnat hlad, veškerou práci za vás ale neudělají. Je důležité dodržovat pravidelný a zdravý režim. Základem je dostatečně a kvalitně spát. Během spánku tělo regeneruje a produkuje hormony a enzymy, díky kterým správně funguje. Vydatný spánek pomáhá i k regulaci tělesné hmotnosti. Rovněž dodržování pitného režimu je pro udržování váhy nesmírně důležité, ne nadarmo se říká, že hlad je maskovaná žízeň,“ tvrdí výživová poradkyně Kristýna Ostratická.

Budete-li hladu předcházet mimo jiné i pitím dostatečného množství vody, postavu si udržíte. Pokud navíc přidáte i zdravý pohyb (místo výtahu chůze po schodech, časté procházky, častější návštěvy posilovny), úspěch vás nemine a vaše štíhlé tělo vám poděkuje.

Bez pohybu to nepůjde

Pokud nechcete, aby vás zaskočil jo-jo efekt, je dobré, aby změna životního stylu byla trvalá. Je celkem logické, že návrat ke starým, nedobrým návykům většinou vede k přibírání, špatné náladě, a to jistě nechce nikdo z nás. Bez pravidelného pohybu to tedy rozhodně nepůjde.

Nikde není psáno, že musíte trávit hodiny ve fitness centru nebo každé ráno běhat v parku. Klidně postačí si každý den dopřát delší procházku nebo alespoň část cesty do práce zvládnout svižnou chůzí. Takováto aktivita vás nijak nezatíží a bude mít dobrý vliv na vaši kondičku.

Ilustrační fotografie

Zelená káva

Už jste slyšeli o zelené kávě? „Je to označení pro kávová zrna, která ještě neprošla pražením, díky čemuž obsahují mnoho prospěšných látek. Jednou z nich je kyselina chlorigenová, která se při běžném pražení téměř vytrácí. Spolu s kofeinem posiluje metabolismus zejména v játrech a napomáhá tak k rychlejšímu spalování tuků, zpomaluje uvolňování cukru v krvi a následně tak i snižuje ukládání tuku,“ říká výživová poradkyně Kristýna Ostratická.