Proč se mi nedaří shodit ani dvě kila? Takovou otázku si někdy v životě položila nejspíš každá z vás. Trápí vás to většinou tehdy, když máte pocit, že jíte zdravě, a dokonce se občas pustíte i do nějakého toho sportování. V čem to tedy spočívá, že se vás nadbytečná kila tvrdošíjně drží jako přilepená a vůbec nemíní zmizet? Už to sice bylo řečeno mnohokrát, ale je to vážně tak: není to ve vás!

K hubnutí patří víc než jen zdravá strava

Ilustrační fotografie

Někdy jsou to hormony, jindy za tím může stát třeba intolerance některých potravin, ovšem velký vliv na to, jestli budete úspěšně hubnout, nebo ne, můžou mít také úplně obyčejné každodenní problémy. 

Známe nejčastější chyby při hubnutí

Patří mezi ně například strašák dnešní doby – často omílaný stres, ale i nedostatek spánku. A to je vlastně svým způsobem dobře, pokud totiž odhalíte ten „svůj“ důvod, proč se tuk nechce rozpouštět, můžete proti tomu začít něco dělat.

Příliš mnoho stresu

Dámy, neničte se záměrně a kvůli „malichernostem“. Uvědomte si, co je v životě opravdu důležité.

Ženete se od jedné schůzky ke druhé, od splnění jednoho termínu k dalšímu? Tak zkuste radši přibrzdit, při takovém hektickém shonu se totiž vyplavuje ve zvýšené míře hormon kortizol, který utlumuje odbourávání tuků.

Řešení: Zcela vědomě si dopřávejte pravidelné přestávky, během nichž se budete moct uvolnit. Při odbourávání stresu by mohlo pomoct trochu meditace nebo jógy – ta poslouží zároveň i k udržení dobré fyzické kondice.

Hormonální jízda

Ilustrační snímek

Menstruační fáze ovlivňují nejen náladu, ale i hubnutí. Proč?

Jedna z deseti dospělých žen trpí syndromem polycystických vaječníků, poruchou látkové výměny, při níž se tvoří příliš mnoho testosteronu. Může to vést až k rezistenci vůči inzulinu, což zase vytváří pozitivní podmínky pro nadměrné ukládání tuku v organismu.

Řešení: Pomocí testu na hladinu hormonů v krvi se dá zjistit, zda netrpíte tímto onemocněním. Pokud tomu tak je, pak musíte velmi opatrně dbát na přísun sacharidů, obzvláště cukru. Případně se situace dá řešit i léky.

Málo spánku

Ilustrační snímek

Při nedostatku spánku vylučuje organismus hormony podporující chuť k jídlu, které můžou způsobit návaly vlčího hladu.

Řešení: Pokuste se v noci spát minimálně šest hodin, v ideálním případě pak osm. Pomůže vám, když půl hodiny před ulehnutím do postele vypnete všechny elektronické přístroje, vykážete je z ložnice a místo sledování mobilu nebo televize si přečtete pár stránek nějaké hezké knížky.

Skryté pasti

Ilustrační snímek

Sladidla, zvýrazňovače chuti, ale i přírodní látky (fruktóza) v potravinách můžou mít velký vliv na tělesnou váhu. Někdy dokonce můžou způsobit, že se pocity hladu a nasycení dostanou do zmatku a „pomíchají se“.

Řešení: V zásadě platí, že čím přírodnější je potravina, tím je zdravější. Sledujte složení výrobků a sáhněte raději po produktech, které obsahují minimum E-čísel a přidaných látek. A ještě lepší jsou nezpracované potraviny.

Jednostranně zaměřený sport

Ilustrační snímek

Vytrvalostní sporty jsou výborné na odbourávání tuků, pro snižování váhy je ale stejně důležité i správné posilování. Se silnějšími svaly se totiž zvyšuje objem látkové výměny.

Řešení: Abyste úspěšně hubla, kombinujte oba druhy sportů. Nic ale nepřehánějte, křeče ve svalech totiž můžou způsobit, že nebudete schopna vůbec sportovat po řadu dní.

Kontrola štítné žlázy

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Jestliže zdravě jíte a sportujete, a přitom se ručička váhy ani nehne, možná vám nefunguje správně štítná žláza. Tím dochází ke zpomalení látkové výměny (metabolismu) a organismus spaluje mnohem méně tuků.

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Řešení: Pro jistotu navštivte lékaře a nechte si od něj zkontrolovat stav štítné žlázy. Pokud skutečně trpíte její nedostatečnou funkcí, bude vám váš ošetřující doktor schopný poradit i s hubnutím.

Látková výměna

Pistácie ze sicilské oblasti Bronte patří mezi nejkvalitnější.

Jestliže vaše tělo nesnáší některé potraviny, případně látky v nich obsažené, může to mít – kromě příznaků, jako je nevolnost a vyrážka – negativní účinek i na látkovou výměnu. Nejčastěji se objevuje nesnášenlivost na ořechy, mléko, lepek, vajíčka, sóju a obilniny.

Řešení: Díky výživovým a krevním testům se dá taková nesnášenlivost celkem snadno diagnostikovat. A jakmile se rizikových potravin vzdáte, zase rychle odezní.

Překvapivé kalorické bomby

Dobře to zní, ale je to opravdu ono? Ne vždycky – v některých zdravých svačinkách je mnohem víc kalorií, než byste čekali.

Smoothies

Hodně ovoce znamená také hodně ovocného cukru, a tím také hodně kalorií. Při hubnutí může pomáhat ovocná šťáva jen tehdy, jestliže jí nahradíte hlavní jídlo. Pokud se totiž normálně nasnídáte, a pak si dáte ještě ovocné smoothie, dodáte tělu nadbytek kalorií. 

Avokádo a ořechy

Jsou velice zdravé díky obsahu cenných nenasycených mastných kyselin. Ale díky tomu jsou také hodně kalorické. Vychutnávat byste si je tedy měli jen s mírou, což představuje půlku avokáda a přibližně 30 g ořechů na den. 

Kupované müsli

V regálech supermarketů se často narazí na nabídku nejrůznějších müsli. A z jejich obalů září slova jako „superpotravina“ nebo „málo cukru“. Přesto je v nich cukru mnohem víc než v müsli, které si připravíte doma sami. 

Nízkotučný jogurt

Určitě jste po něm v obchodě už také sáhli, vždyť spojení „málo tuku“ zní tak lákavě. Pravdou tu ale je, že tuk je v jídlech nositelem chuti, a pokud je ho v jogurtu málo, musí se chuť „dohnat“ něčím jiným, obvykle větší dávkou cukru. Než tedy takový „zázrak“ koupíte, přečtěte si na obalu jeho složení.