Máte neustále špatnou náladu, jste unavená, nemůžete se soustředit a bolí vás často hlava? Možná za to může vitamín D, kterého je teď v zimě jako šafránu.

Proč je ho nedostatek

Na podzim a v zimě, kdy jsou dny krátké a nesvítí moc slunce, tak to může mít velký vliv naše zdraví. Sluneční paprsky jsou totiž nejdůležitějším faktorem pro tvorbu vitamínu D v těle, který je důležitý pro zdravé kosti, zuby, má vliv na imunitu a také na psychiku. 

Jak ho získat?

Bohužel vitamínu D se v potravě nachází jen ve velmi malém množství, je to pouhých 20 procent z celkového příjmu. Přesto má smysl do zimního jídelníčku zařadit více tučných ryb, jako je losos, treska,  makrela, sardinky. Bohatá na vitamín D jsou játra, avokádo, žloutky, sýry a mléko. Nejlépe však vitamín D získáte, pokud budete venku. A nemusí to být dlouhé hodiny, stačí jen několik minut - například chodit do školy nebo do práce pěšky. Podle vědeckých studií postačí asi 30 minut dvakrát týdně. Snažte se ale, aby byla venku odhalená aspoň nějaká kůže - proto si před procházkou nenatírejte obličej silnými ochrannými krémy s SPF a pokud je to možné, choďte bez rukavic.  

Z tabletky ano nebo ne?

Ano, doplňky stravy fungují, ale nic se nemá přehánět. Přemíra vitamínu D je škodlivá. Pokud se necítíte dobře, jste neustále ve stresu, často jste nemocná, více se vám kazí zuby, špatně spíte a jste celkově slabá nechejte si raději svoji hladinu vitamínu D u lékaře změřit. Sice je to placená služba, ale za to všechno se to vyplatí, ne?

  4:40,  aktualizováno  21. března 2019 11:15