Tady se rodí parfémy!
Slyšeli jste už někdy o Grasse? Že ne? Je to malé francouzské město v nádherném kraji Provence, které ale zná celý svět. Jak to? Je tu totiž světové centrum parfémů! V tomhle městě, které se pyšní dlouhou historií výroby parfémů, voní snad každá ulice.

Grasse leží přibližně 12 kilometrů severně od Cannes a je obklopeno loukami a poli, na kterých se pěstuje pro Provence typická levandule a další aromatické byliny jako třeba myrta nebo jasmín, díky kterým tady mohlo vzniknout centrum tak krásného oboru jako je voňavkářství.

Parfumerský průmysl je stále hlavním ekonomickým motorem města, své sídlo tady má přibližně 60 firem, které se věnují všemu okolo parfémů. Téměř čtvrtina obyvatel města a okolí je s tímhle oborem pracovně spjata, a to už je vážně něco!

Ovšem Grasse je vyhlášené celosvětově, protože právě tady (kde taky jinde) sídlí jedna z pouhých tří škol na světě, které vychovávají znalce parfémů. A že to je povolání opravdu náročné, vždyť těch opravdových znalců je na světě jen něco okolo 50! Věřili byste tomu? Navíc musí projít dlouholetým studiem a nesmí kouřit, pít alkohol ani jíst kořeněná jídla, jinak by jejich čichové ústrojí nebylo tak citlivé. Dovedete si to představit? Odměnou je jim skutečnost, že pak umí rozeznat až těžko uvěřitelných 3000 vzorků!

  5:00,  aktualizováno  24. března 2019 15:02