Odborné studie prokazují, že lidé veselé nátury jsou zdravější než ostatní. Ti, kteří se každý den hodně smějí, jsou schopni se pro něco nadchnout a navazují hluboké přátelské svazky, skutečně žijí déle. Kromě toho jsou v těžkých životních situacích i odolnější.
Rozličnost výhodou
Existují ale i další výzkumy, které tvrdí, že člověk potřebuje úplně stejně k životu vztek, smutek nebo strach. Psychologové zjistili, že i negativní pocity přispívají k lepšímu duševnímu stavu. Zkrátka a dobře, kdo je schopen většího spektra emocí, žije zdravěji. Tomuto jevu se říká emocionální diverzita.
Že jde o pravdivé tvrzení, dokázal pokus se 175 lidmi. Měli za úkol po dobu celého měsíce zaznamenávat všechno, co cítili, ať příznivého či naopak. Patřily sem například pocity hrdosti, provinilosti, nadšení, strachu, smutku, zhnusení, naděje, studu, pobavení a ještě mnoho dalších.
Po skončení uvedeného období jim byly provedeny laboratorní testy a zjistilo se z nich, že ti, kteří prožili více rozličných emocí, měli v krvi mnohem méně látek podporujících zánětlivé procesy. Docela působivé, že?
Mozaika pocitů
Emoce jsou velmi různorodé a mají mnoho podob. Kdo se pomyslně koupe v jejich střídavém proudu, podléhá méně depresím a nemusí tak často vyhledávat lékařskou péči.
Jen pokud se setkáváte s ostatními lidmi a zažíváte vzájemné interakce, můžete mít užitek z různorodých emocí. Takže honem z pohodlného gauče dolů!
Dvě strany mince
Prožitky, jako je radost, nadšení a naděje, jsou dobré, zatímco třeba závist, smutek a nenávist jsou špatné? Toto se v psychologickém kontextu dlouho pokládalo za pravdivé tvrzení. Ale dnes už víme, že i nepříjemné pocity mohou mít zcela kladné vyznění, jako kupříkladu strach. Zbystří vaše smysly, když se ocitnete v nebezpečí, a tím vám strach pomáhá.
Každá zkušenost, kterou v životě proděláte, je v mozku spjatá s určitou emocí. Čím větší je jejich rozsah, tím sofistikovanější je také váš soukromý systém jejich vyhodnocování.