Proč cvičíte jógu? Abyste se lépe koncentrovala, odplavila stres, byla ohebnější?

Výhody tohoto cvičení jsou všeobecně známé, ale přesto má každý určitě jiné důvody, proč na jógu chodí, a každému přináší něco trochu jiného. Existuje ale 5 benefitů jógy, o kterých jste možná ještě nikdy neslyšela! Zajímá vás, které to jsou?

Pomáhá zklidnit hormony


Díky józe se tělo navrací do své rovnováhy, včetně endokrinního systému, který v našem těle řídí vylučování hormonů. Určitě už jste slyšely o tzv. hormonální józe, která pomáhá zejména ženám. A umí doslova zázraky! Pomáhá ženám a dívkám, jež mají každý měsíc bolestivou menstruaci nebo kterým se nedaří otěhotnět. A tak bychom mohli pokračovat.

Dodává nejen fyzickou flexibilitu


Když se někoho zeptáte, proč cvičí jógu, často vám řekne, že proto, aby byl ohebnější a flexibilnější. Tušily jste ale, že kromě fyzické flexibility jóga podporuje i tu mentální flexibilitu? Třeba podle zakladatelky a lektorky Domu jógy Věry Vojtěchové jsou lidé cvičící jógu více empatičtí, ve vypjatých situacích si umí zachovat nadhled a na nenadálé situace reagovat pružně.

Pomáhá zlepšit krevní tlak


Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, měly byste cvičení jógy opravdu zvážit, protože jejím pravidelným cvičením ho můžete snížit. Pomůže i hubnutí a zdravý životní styl, které k józe tak nějak přirozeně patří.

Bojuje s depresemi


Jóga je skvělým pomocníkem v boji s depresemi! Díky dýchání, které je její nedílnou součástí, se člověk soustředí pouze na svůj dech, přítomný okamžik a osvobodí se od depresivních myšlenek. Díky fyzické námaze pak dochází při józe k uvolnění hormonu štěstí serotoninu, jenž pomáhá snížit stres a zároveň přináší energii.

Pomáhá zlepšit kvalitu spánku


Tohle asi není zas tak překvapivý benefit jógy, přesto je třeba ho zmínit. Dnešní hektický životní styl často zapříčiňuje problémy se spánkem. A tady přicházejí, stejně jako v případě depresí, opět ke slovu dechová cvičení v kombinaci s uvolněním těla a podporují tak zlepšení kvality spánku.

  16:37,  aktualizováno  24. března 18:23