Když vás někdo požádá o pomoc, ví, že se na vás může spolehnout. Pro ostatní byste se rozdala. A oni to vědí. A dost často toho třeba zneužívají, takže je na čase naučit se říkat ne. Poradíme vám, v jakých situacích je dobré říci prostě NE!

Když je to moc často


Čas od času potřebuje pomoct každý, vaše kamarádka i vy. Ale čeho je moc, toho je příliš. Pokud máte pocit, že danému člověku pomáháte několikrát za týden nebo každý týden, je na čase začít říkat občas ne. Jinak si lidé vaší pomoci nebudou vážit a budou ji jen zneužívat.

Když vám ani nepoděkují


Poděkovat je prostě slušnost. Může se stát, že ve zmatku na to člověk zapomene, ale pokud se to stane pravidlem, je to na pováženou. Proč byste měla kamarádce zase pohlídat psa, když jí vaše pomoc nestojí ani za takovou elementární věc, jako je poděkování?

Když vás jen využívají


Tohle je hodně těžké včas rozklíčovat, ale časem se i tady ukáže holá pravda. Pomohla jste kamarádce už několikrát, ale když potřebujete něco vy, třeba si i jen zavolat a vypovídat se, nemá na vás opakovaně nikdy čas? Neozve se nikdy první, nenabídne vám pomoc sama od sebe? Takový člověk vás prostě jen zneužívá a nezaslouží si vaši pomoc.

Když vám nenabídnou pomoc


Pomáháte, ale když něco potřebujete vy, dočkáte se jen odmítnutí? Proč se vlastně s takovým člověkem bavíte?

Když si na vás vzpomenou, jen když něco potřebují


Celé měsíce o nich nevíte a najednou se ozvou. Ale nezajímá je to, jak se máte, co jste celou tu dobu dělala, prostě od vás jen chtějí pomoc. A ani nemají tolik slušnosti, aby s vámi aspoň na chvilku zašli na kafe a popovídali si. Prostě jen pomoct, na dlouhou dobu se odmlčet a pak zase stejný příběh dokola. Prostě se ozvou, jen když něco potřebují. To nejsou opravdoví přátelé, kterým byste měly nezištně pomáhat. Začněte říkat NE bez výčitek!

  7:00,  aktualizováno  30. března 14:06