A to nejen na Vánoce! Od teď dvou domácnost veďte v minimalistické duchu.

Advent je obdobím dlouhého maratonu. Pečení vánočního cukroví, nakupování dárku a hlavně každoroční rituál v podobě generálního úklidu. Pokud patříte mezi ty kdo, nenechávají nic náhodě a potrpí si na důkladně čistou a uklizenou domácnost, pak víte, že takový úklid zabere spoustu času. Přinášíme vám několik tipů, jak si jej co nejvíce usnadnit.

 


Všechno musí mít své místo


Vyberte si v domácnosti místo, kde bude centrální úklidové překladiště. Nanoste si sem všechny drogistické přípravky, nezapomeňte na pomůcky jako prachovka, pytle do koše, nebo mop. Všechno sem také průběžně vracejte.

 

Vezměte to pěkně podlahy


Řeklo by se, že udržovat podlahy čisté je v dnešní době hračka. Ale schválně si spočítejte, kolikrát týdně se jimi musíte zabývat, zvláště když máte početnou rodinu a domácí mazlíčky. Na smeták a mokrý hadr zapomeňte. Šetřete váš čas i záda a pořiďte si profesionální mop.

Pusťte se do generálního úklidu


I když na úklid není čas, energie ani chuť, z dlouhodobého hlediska je nejjednodušší celý byt jednou za čas vypulírovat pak už pořádek „jen“ udržovat. Nejprve dejte do pořádku všechno, co není na svém místě. Někdy neuškodí, když se při takovém zevrubném sklízení věcí zamyslíte, jestli věc, co držíte v ruce, opravdu potřebujete. Protřiďte šatní skříň a zvažte, zda je opravdu nezbytné mít doma všemožné dekorace a další zbytečnosti, na které se jen práší.

Teď přichází chvíle nejdříve všude utřít prach, vysát, vytřít. Koupelnu a kuchyň zpacifikujte nakonec – přeci jen sem budete běhat se špinavým náčiním, vylévat vodu po vytírání a umývat jednotlivé věci.

 


Přistupujte k uklízení pozitivně


Protože tu bylo, je a bude, nemá smysl si s čištěním domácnosti kazit náladu. Jen zanedbatelné procento domácností má na úklid výpomoc, takže v první řadě – v tom nejste sami. Věděli jste, že dokonce 33 % lidí uklízí domácnost rádo? Je to dáno tím, že už svůj byt znáte, víte, co vás čeká, všechno odsýpá a vy máte čistou hlavu. Pusťte si k práci třeba oblíbenou hudbu, nebo si užijte klid a koncentrujte se jen na práci rukou. Občas je prostě příjemné za sebou sledovat viditelné výsledky, ten lesk a čistotu.