Pro někoho horor, pro druhého šťastný den.
1. Není jisté, kde se pověra vzala

Původ pověr spojených s pátkem třináctého je nejasný. Někteří historici věří, že je poměrně mladá a datují její vznik kolem konce 19. století. První zdokumentovaná zmínka se nachází v biografii italského skladatele Gioacchina Rossiniho, který zemřel v pátek 13. listopadu 1868.

Existuje ale i jiný názor, který spojuje pověru s biblickými událostmi. Poslední večeře Páně se totiž zúčastnilo 13 osob a třináctý byl právě Jidáš. Ježíš pak byl ukřižován podle převažujících názorů právě v pátek.

Jiné vysvětlení spojuje tuto pověru s událostmi v pátek 13. října 1307, kdy francouzský král Filip IV nechal pozatýkat stovky příslušníků řádu templářů a zabavil veškerý templářský majetek.

 

 2. Pověra zasahuje i do komerčního světa

Strachu z čísla 13 a případným nepříjemnostem spojeným s jakoukoliv negativní situací v souvislosti s tímto číslem, se snaží předejít i řada velkých společností, institucí a služeb. V mnoha letadlech proto v číslování přeskakují řadu č. 13, často chybí i „gate 13“ na letišti. Např. Lufthansa v letadlech nemá kromě 13. řady ani řadu s číslem 17. Toto číslo totiž nosí smůlu zase v Itálii. Mnoho výškových budov vynechává třináctku v číslování pater, nemocnice a hotely zase nemají pokoj s tímto číslem. Řada měst s číslovanými ulicemi toto číslo přeskočí a 13th Street ani 13th Avenue tam nenajdete.

 

3. Strach z pátku třináctého může být skutečná nemoc

Chorobný strach z tohoto data má dokonce svojí vlastní lékařskou diagnózu. Nazývá se paraskevidekatriaphobia. Toto nevyslovitelné slovo pochází z řečtiny. Paraskevi značí pátek

a dekatria je výraz pro číslo 13. Slovo phobia asi není nutné překládat.

 

4. Jde o svátek pro sázkaře

Dalo by se čekat, že strach a respekt z tohoto data bude držet na uzdě například sázkaře. Opak je pravdou. Tento den je totiž něco jako takový sázkařský svátek. Například společnost Sazka na tento den pravidelně zařazuje mimořádné slosování Sportky. Dokonce počet prodaných tiketů je pravidelně třikrát vyšší než v jiné dny. Navíc, dle statistik Sazky, je velice populární

i samotné číslo 13, které za své oblíbené označuje až pětina sázejících.

  0:48,  aktualizováno  24. března 2019 14:58