Má méně kalorií než mléko, obsahuje jenom jedno procento tuku, zato ale spoustu bílkovin. Zdravý produkt ze zakysaného mléka je dokonalou tajnou zbraní proti odolným nadbytečným kilům.

Přestože jeho název zní kvůli slovu máslo podezřele, může vám podmáslí v boji proti tukovým polštářkům hodně pomoct. Jde přitom o vedlejší produkt, který vzniká při výrobě mléka. Kvůli tomu by se ale bílá tekutina neměla podceňovat, protože je to přímo zázračný nápoj! Tuk se nashromáždí v másle a v podmáslí ho zůstane méně než jedno procento.

Spolu s cennými proteiny a zdravými živinami zaručí osvěžující nápoj snadnou cestu ke štíhlému pasu. V kombinaci s ovocem bohatým na vitaminy se dá tenhle zeštíhlující efekt dokonce ještě posílit. Obsažené bakterie kyseliny mléčné zaručují, že je produkt ze zakysaného mléka velmi dobře stravitelný, a navíc podporuje trávení.

To ovšem platí jen za předpokladu, že se jedná o čisté podmáslí, které neobsahuje přidané látky, jako je třeba cukr.

Jak snadno se hubne s bílým zázrakem

S osvěžujícím startem do nového dne se budou nadbytečná kila hned rozpouštět mnohem lépe. Nahraďte proto obvyklou snídani některým z našich zeštíhlujících drinků z podmáslí. Aby se využily všechny účinné faktory, obměňujte častěji přísady. Velmi praktické je také to, že se kombinace dají velmi dobře připravit předchozí večer, takže ráno si pak můžete lahodný mix vychutnat zcela v klidu a pohodě.

Osvěžující drinky

Mléko do jídelníčku patří. Prospívá zdraví i kráse

Hotové ovocné nápoje z podmáslí ze supermarketu obsahují zpravidla zbytečně moc přidaného cukru. Namíchejte si je proto raději sami. Nabízíme vám několik tipů.

Broskvový shake

Na asi 250 ml: Omyjte 1 zralou broskev, oloupejte ji a odstraňte pecku. Dužinu nakrájejte na malé kousky a vložte společně s 250 ml vychlazeného neochuceného podmáslí do mixéru. Vše rozmixujte dohladka. Případně lze přidat 2–3 kostky ledu. Nápoj můžete buď nechat vychladit přes noc, nebo si ho vypít ihned.

Doba přípravy: asi 5 minut; 1 porce: asi 143 kcal/598 kJ; bílkoviny: 10 g, tuky: 1 g, sacharidy: 20 g

Jogurtové smoothie s borůvkami a malinami

Malinový shake

Na asi 250 ml: Omyjte a osušte 125 g malin. Dejte je společně s 250 ml vychlazeného neochuceného podmáslí do mixéru, případně přidejte 2–3 kostky ledu. Všechno rozmixujte do krémové konzistence. Shake můžete buď nechat vychladit přes noc, nebo si ho studený vychutnat okamžitě.

Doba přípravy: asi 5 minut; 1 porce: asi 138 kcal/577 kJ; bílkoviny: 10 g, tuky: 2 g, sacharidy: 17 g

7 geniálních vlastností podmáslí

1. Čisté, neochucené podmáslí má velmi málo tuku, proto má také málo kalorií. Ve srovnání s plnotučným mlékem je to jen asi polovina kalorií, tedy asi 35 kcal ve 100 ml. 

2. Obrovským plusem je velká porce bílkovin, která se skrývá v neochuceném podmáslí. Právě bílkoviny můžou za to, že se dlouho cítíte nasycení. 

3. Mléčné výrobky bodují svým obsahem minerálních látek, jako je draslík, vápník, hořčík a železo. 

4. Už jen půllitr podmáslí pokryje ze 75 % doporučenou denní spotřebu vápníku. Je to velké plus, pokud chcete hubnout, protože vápník aktivuje určité enzymy a hormony v našem těle, které jsou zodpovědné za regulaci váhy. 

5. Vysoký obsah zinku snižuje hladinu inzulinu, a to má hned dvojnásobný přínos: čím nižší je totiž hladina inzulinu v krvi, tím vyšší je spalování tuků, takže dochází mnohem méně k návalům nezvladatelného hladu a chutí. 

6. Obsažené bakterie kyseliny mléčné mají takzvaný probiotický efekt. Ve střevech vytvářejí lehce kyselé prostředí, které není příznivé pro zdraví škodlivé bakterie, jež by se tam mohly na sliznici usídlit. Důsledkem je naprosto zdravá střevní mikroflóra, díky které se budete cítit moc dobře. 

7. Nejenže neochucené podmáslí zeštíhluje, ale také zkrášluje. Můžou za to vitaminy skupiny B, které podporují růst buněk, takže pleť je krásně hladká, vlasy lesklé a nehty zdravé a pevné.