Sice horké dny zatím jen toužebně vyhlížíme zachumlané do teplé bundy nebo svetru, ale už na ně dlouho čekat nebudeme. Jak si zpestřit těšení? Třeba lahodnou svačinkou, která nás aspoň ve fantazii přenese na pláž nebo k bazénu a je doslova vitaminovou bombou.

Meloun, často mylně pokládaný za ovoce, je ve skutečnosti zeleninou z čeledi tykvovitých. Melouny se dělí na vodní a cukrové, které jsou příbuzné s okurkou. Dužina krytá silnou slupkou je až z 93% tvořena vodou, je nízkokalorická a obsahuje vitaminy A, B a C, kyselinu listovou, jablečnou a citronovou, z minerálních látek pak především železo nebo vápník.

Jelikož se jedná o silně močopudnou zeleninu, prospívá konzumace melounu ledvinám, díky vláknině zase upravuje funkci střev. Kromě toho zlepšuje krevní oběh, působí antioxidačně a pomáhají stabilizovat poměr soli a vody v těle.

Nejlepší je pochutnat si na čerstvém melounu jen tak, ale vynikající je také jako součást lehkého pohoštění. Zkuste ho přidat do zeleninového salátu, podávat s plátky sušené šunky, nebo rozmixovat do zdravého smoothie.

Melounové smoothie

Melounové smoothie

Ingredience:

  • 800 g červeného melounu
  • 200 g bílého jogurtu
  • 2-3 lžičky medu


Pracovní postup:

  1. Meloun očistíme, nakrájíme na menší kousky a důkladně vypeckujeme. Vložíme ho do misky a rozmixujeme ponorným mixérem.
  2. K melounovému základu přidáme jogurt a zvolna mixujme dohladka.
  3. Nakonec vmícháme med a znovu rozmixujeme.
  4. Připravené smoothie nalijeme do sklenic a dáme vychladit.