Kefír byste měla pít pravidelně. Nastartujete ve svém těle očistný proces, který vám pomůže vypořádat se s různými nežádoucími přemnoženými kvasinkami, bakteriemi a viry a odkyselí váš organismus.

1. Podporuje imunitní systém

Zvyšuje odolnost organismu vůči chorobám, působí příznivě na krevní tlak, ale i oběhový systém a srdce, napomáhá k vyléčení cukrovky. Blahodárně působí na slinivku, játra, slezinu, žlučník a dvanácterník. Odbourává cholesterol usazený v cévách.

2. Bojuje s rakovinou

Testy prokázaly, že pravidelná konzumace kefíru pomáhá zastavit růst rakoviny prsu, potlačuje růst nádorů redukováním karcinogenních buněk a brzdí jejich vývoj. To je skvělá zpráva!

3. Má antibakteriální vlastnosti

Produkuje také vlastní antibiotika, ničí nepřátelské bakterie a chrání tělo před různými druhy infekcí. A představte si, že podle jedné studie zpomaluje stárnutí. Také spolehlivě zmírňuje stres, únavu a vyčerpání. Čistí organismus. To teď všichni potřebujeme.

Domácí lékárna

S léčením popraskaných a bolavých nohou vám může pomoci kefírová koupel

V půl litru kefíru rozmixujte hrst čerstvé máty. Nemáte-li mátu po ruce, můžete do kefíru vmíchat tea tree olejíček nebo propolis. Směs nechte přes noc při pokojové teplotě odstát. Druhý den zřeďte kefírovou směs teplou vodou, přidejte 3 lžíce soli a dopřejte svým nohám třicetiminutovou regenerační koupel. Zlepšení kožních problémů, případně vyléčení mykóz, by mělo nastat zhruba po dvou týdnech, pokud budete koupel brát alespoň ob den. 

4. Prospívá vašim kostem

Obsahuje všechny důležité živiny pro zvýšení hustoty kostí, a to včetně fosforu, vápníku, hořčíku, vitamínu D a vitamínu K2, velmi výrazně snižuje riziko výskytu osteoporózy.

5. Zlepšuje alergie

Potlačuje alergické stavy, dokáže redukovat záněty v těle. Léčí bolesti hlavy, migrény, pomáhá hojení ekzémů a kožní problémů.

6. Léčí trávicí obtíže

Dokáže čistit střeva, zlepšuje látkovou výměnu, trávení a léčí onemocnění tlustého střeva, zabírá na zácpu i na průjem.

7. Je lehce stravitelný

Jeho konzumaci zvládnou i ti, kdo mají problémy s trávením laktózy a jiných mléčných produktů. Kefír naše tělo stráví mnohem snadněji než mléko.

Kefírová domácí kosmetika

  • Zábal pro krásné a zdravé vlasy 

Navlhčete si vlasy a vmasírujte do nich kefír. Vlasy zabalte do igelitu (potravinářské fólie) a pak do ručníku. Masku nechte působit 20 minut. Pomáhá s lupy a svědivou pokožkou hlavy. Na mastné vlasy přidejte do kefíru citronovou šťávu. 

  • Odličovač 

Smíchejte lžíci kefíru s lžičkou pleťového oleje – mandlového, kokosového atd. Pokud máte mastnější pleť, přidejte ještě lžičku citronové šťávy. Do směsi namočte odličovací tamponek a smývejte vše, co potřebujete. Nepoužívejte na oči. 

  • Koupel pro relax 

Dejte si horkou sprchu a umyjte se. Pak se ponořte do vany s teplou vodou a asi půl litrem kefíru. V lázni vydržte asi 20 minut a pozor – neoplachujte! Účinné látky tak zůstanou v kůži. 

  • Pleťové masky 

Pro zralou pleť – lžičku lněných semínek rozmixujte v 1 dl kefíru, přidejte žloutek a lžičku medu. 

Na mastnou pleť – do mixéru nalijte 1 dl kefíru, přidejte 1/2 oloupaného a jádřinců zbaveného jablka, lžíci ovesných vloček a 1/2 lžičky skořice. 

Okamžité rozjasnění pleti – v 1 dl kefíru rozmixujte jedno rajče a lžičku citronové šťávy. 

Masky nechte 15 minut působit a pak je opláchněte.