Na sezonu jahod čekáme netrpělivě snad všichni. Čerstvé, voňavé a tak chutné ovoce. Ale jahody prospívají i našemu zdraví.

1. Jahodník (Fragaria vesca L.) patří do čeledi růžovitých, řádu růžokvětých. V současnosti jsou zde nejrozšířenější a nejznámější dva druhy: jahody zahradní a jahody lesní. Oba jsou chutné i zdravé.

2. Jahody znali už ve starověkém Římě, na našem území se ovoce začalo více pěstovat v 19. století v oblasti Neveklovska. O popularitu se postaral nájemce hospodářského dvora Svatovítské kapituly v Teletíně – Chlístově, Rudolf Strimpl, když si v roce 1896 nechal z Ameriky poslat první sadbu polních jahod.

3. U lidí, kteří trpí nachlazením, revmatickými bolestmi či dnou se doporučují tří až pětidenní jahodové kůry, prospívá však jen jedna miska denně.

4. Pro velký obsah železa a dalších minerálů pomáhají jahody lidem trpícím chudokrevností. Vitamin C prospívá tělu v mnoha směrech.

5. Vyskytuje se v nich také kyselina listová, která napomáhá vstřebávání železa, prospívá tvorbě krve a růstu buněk.

6. Třídenní kůra, kdy se doporučuje sníst až dvě kila ovoce denně, pomáhá lidem při onemocnění ledvin, jater, srdce či cév, zácpy a hemoroidů.

7. Žádné jiné tuzemské ovoce není tak bohaté na stopový prvek mangan. Ten je důležitý krvetvorbu, růst a pevnost kostí, výživu mozku a nervů. Také působí na pigmenty ve vlasech a kůži.

8. Antioxidanty v jahodách mají nejen pozitivní účinky na tvorbu testosteronu, ale podporují také krevní oběh v pohlavních orgánech.

Každý Čech sní průměrně tři kilogramy jahod za rok.

9. Obzvláštní chuť a vůni mají „na svědomí“ kyselina salicylová, citronová a šťavelová. Tu je dobré při konzumaci neutralizovat, například jahody zjemnit smetanou, mlékem či jogurtem.

10. Jogurt s jahodami může být velmi účinnou pleťovou maskou. Červené plody působí na kůži protizánětlivě a hojivě.

+ 1 tip navíc

Kdo by se měl jahodám raději vyhnout? Člověk s alergií na kyselinu salicylovou (acylpyrin), ten, u nějž jahody vyvolávají kopřivku, a při střevním onemocnění, zrníčka mohou střeva dráždit.