Zajímáte se o zdravý životní styl a přemýšlíte o tom, co jíte?
Pak právě pro vás jsme připravili abecedu zdraví, sérii článků, kde vám postupně během následujících týdnů představíme zdraví a kráse prospěšné potraviny. Přihodíme i pár důvodů, proč zrovna je zařadit do svého jídelníčku, a samozřejmě pojedeme podle abecedy. Pokračujeme s abecedou zdraví a přinášíme druhý díl tipů od písmenka K. Proč jíst kumquat, kurubu a kokos.

Kumquat

Kumquat připomíná pomeranč, ovšem o velikosti hroznového vína. Je to vlastně úplně nejmenší citrusové ovoce na světě, navíc se na rozdíl od ostatních citrusů konzumuje včetně slupky. Kumquat je sice malý, ale je doslova nabitý vitamíny (C, A, B a E), minerály (vápník, železo, hořčík, mangan, sodík,…) a dalšími zdraví prospěšnými látkami. Najdete v něm i vlákninu a aminokyseliny. Působí pozitivně na imunitní a trávicí systém, je zdrojem energie, má protizánětlivé účinky a jako bonus obsahuje antioxidanty, které působí proti volným radikálům a tím pádem i proti stárnutí.

Kumquat můžete jíst buď jako samotné ovoce (bez pecek), nebo jako součást salátů, seženete dokonce i marmeládu nebo ho můžete zavařit. Jeho chuť v sobě kombinuje sladké i kyselé tóny s hořkým ocáskem. Vyzkoušíte ho?