Bio, raw, vegan. Tři kouzelná slůvka, skoro zaklínadla, která jsou v popředí zájmu těch, kteří se zajímají o zdravý životní styl, zejména v oblasti stravování.

Taky máte trochu zmatek v tom, co vlastně jednotlivé výrazy znamenají a jak se od sebe liší? Nebojte, připravili jsme pro vás stručný a jasný přehled, po jehož přečtení vám bude vše jasné. Jdeme na to!

Bio

Bio vajíčka, bio mléko, bio bavlna, a tak bychom mohli pokračovat. Co vlastně znamená ono kouzelné bio, kvůli kterému jsme ochotní si připlatit? Veškeré produkty, které nesou tohle třípísmenné označení, musí pocházet z ekologického hospodářství, splňovat náročné podmínky a také mít platnou certifikaci. Znamená to, že jejich pěstování nebo chov je šetrný k přírodě, nesmí se používat žádné chemické přípravky, například některá hnojiva, pesticidy, geneticky změněné organismy a přídatné látky. Bio mohou být výrobky rostlinné i živočišné, mléko a mléčné výrobky, vajíčka, ovoce, zelenina atd. Sledujte různá logo dokládající bio původ.

Vegan

Být veganem je v posledních několika letech poměrně velký trend. A nejedná se jen o jídlo, ale celkově je to životní styl zahrnující odmítání zvířat k lidskému užitku. Vegani nejenže nejedí maso, ale nekonzumují ani nic dalšího živočišného původu, třeba vajíčka, mléko, med atd. To se samozřejmě vztahuje i na další oblasti života. Člověk vyznávající veganství odmítá kosmetiku testovanou na zvířatech, obsahující živočišné složky nebo produkty živočišného původu jako třeba kožené výrobky. Do jeho jídelníčku patří třeba tofu, ovoce, zelenina, sójové mléko a výrobky z něj.

Raw

Fenomén raw je nejmladším ze tří jmenovaných životních směrů. Jeho vyznavatelům se také říká vitariáni. Hlavním rysem tohoto směru je konzumace tzv. živého jídla (raw food), tedy jídla, které prošlo tepelnou úpravou maximálně do 42 stupňů Celsia. Vychází totiž z myšlenky, že tepelně upravené potraviny ztrácí svoji výživovou hodnotu. Jako klíčovou teplotu označili právě 42° - do této hodnoty jsou živiny zachovány. A co si člověk vyznávající raw může vlastně dát? Není toho zas tak málo, jak se na první pohled zdá. Hlavní součástí jídelníčku je ovoce a zelenina v syrové nebo sušené podobě, oříšky, saláty, sušené plody atd. Právě díky vyznavačům raw se dostaly do módy smoothie. Ve specializovaných restauracích si můžete dát i raw špagety (třeba okurkové nebo mrkvové) i zákusky.

  10:07,  aktualizováno  24. března 2019 14:26