Mnohdy se necháváme ovlivnit reklamou a v dobré víře si koupíme cereálie, které jsou místo zdraví prospěšných látek jen plné cukru. Nejen tato chyba, ale i další nám pak brání v hubnutí. Na co si dát pozor a jak by vlastně zdravá snídaně měla vypadat?

Příliš mnoho cukru

Křupavé müsli s oříšky, sušeným ovocem či dokonce kousky mléčné čokolády jsou sice pro mnohé vítanou pochoutkou, z výživového hlediska nám však příliš nedávají. 

„Mnohé z lákavých müsli směsí jsou velmi často slazené, zejména v případě zapékaných směsí, kdy se přidává cukerný sirup, který při zapečení zajistí křupavé kousky. Mají tedy opravdu vysoký obsah cukru a v některých jsou použité nevhodné tuky,“ vysvětlujete hlavní nutriční specialistka Monika Bartolomějová ze sítě výživových poraden NUTRIADAPT Weight Management Clinic.

Velkou službu pro své tělo neuděláte ani s kukuřičnými lupínky, tzv. corn flakes, které mají vysoký glykemický index a zasytí pouze na krátkou dobu. Nehledě na to, že v sobě ukrývají i sůl, což by možná málokdo čekal. Jde o ultra zpracovanou potravinu bohatou na sacharidy s velmi nízkým obsahem vlákniny, chudou na jakékoliv významné živiny pro náš organismus.

Vhodná alternativa: Pokud máte rádi sladké snídaně, dejte přednost vločkám a neslazeným celozrnným cereáliím, které si můžete vylepšit pár kousky kvalitních oříšků a ovocem, jako jsou borůvky, maliny či ostružiny. Nebo si můžete připravit zdravou variantu kaše.

Recept: Snídaňová kaše se sušeným ovocem

Snídaňová kaše se sušeným ovocem

Ingredience pro 1 porci:

• 40 g ovesných vloček
• 200 ml rostlinného mléka
• 20 g sušených meruněk (nebo švestek)
• špetka mleté skořice
• 15 g celých neloupaných mandlí

Postup: Vločky spolu s mlékem,nasekaným sušeným ovocem a špetkou mleté skořice dáme do hrnce a přivedeme k varu. Ihned plamen stáhneme a necháme probublávat, dokud směs nezhoustne. Kaši přendáme do misky, ozdobíme nasekanými mandlemi a podáváme. Sušené ovoce můžeme nahradit i ovocem čerstvým podle své chuti nebo sezónní nabídky. Mandle můžeme nahradit např. vlašskými či lískovými oříšky.