Chia semínka patří v poslední době doslova mezi stravovací fenomény. A co že je na nich tak skvělého? Čtěte dál a pochopíte!
Chia jsou vlastně drobná semínka šalvěje hispánské a svůj původ mají v Latinské a Střední Americe, kde rostou už víc než 4000 let! V minulosti patřila k jedné z hlavních potravin bájných Aztéků. Ale konec výletu do historie a pojďme do současnosti a odpovězme si na otázku, co dělá chia semínka tak nenahraditelnými? Proč je zařadit do svého jídelníčku?

Můžeme bez nadsázky říct, že chia semínka jsou malá, ale šikovná, stejně jako čert v nejmenované české pohádce. Co všechno tedy umí?

1. Ohromné hydrofilní vlastnosti. Zní to odborně, ale ve skutečnosti to znamená, že chia semínka na sebe dokážou navázat velké množství vody, a to takový, že dokážou zvětšit svůj objem 10 - 12krát! Tělo je díky tomu hydratované, a tím pádem snáze snese fyzickou zátěž. Zároveň to působí dobře na trávení, dokážou zpomalit přeměnu sacharidů na jednoduché cukry, energie z jídla se uvolňuje postupně a efektivně. Právě proto jsou často vyhledávána jako skvělý pomocník k hubnutí.

2. Široké využití. Můžete jimi jednoduše posypat jogurt, zamíchat je do ovesné kaše, přidat do smoothie nebo šťáv, salátů, polévek nebo třeba do těsta a upéct dezert a mnoho dalšího. Cokoli vás napadne.

  5:35,  aktualizováno  21. března 2019 11:20