Poslední dobou se nám rozmáhá staronový trend nazvaný špionážní akce. Asi největším esem v tomto oboru je Metal Gear Solid, jehož další pokračování na PS2 vzbudilo u hráčů a kritiky takový ohlas, že se v blízké době patrně od ostatních vývojářů dočkáme časté snahy o napodobení uvedeného stealth schématu. Ale že se k tomu uchýlí i firma Free Radical Design, která si získala respekt čistokrevnou akcí TimeSplitters, tak to jsem opravdu nečekal.
První kapitola Timesplitters byla velice podařenou střílečkou z pohledu první osoby a na to, že vyšla jakožto prémiový titul na PS2, se stala velice oblíbenou. Obsahovala vše, co jsme obdivovali u PC kolegů a k tomu ještě dobře navržené ovládání, takže si hráči rychle zvykli. Jediná věc, jež tu byla kritizována, byl nepodařený příběhový mód, který spíše sloužil k získávání nových postav pro multiplayer, než aby se hráč samotář dobře pobavil. Vývojáři si však herní nedostatek uvědomili a tak se v tomto pokračování již dočkáme plnohodnotného příběhového režimu, který je doprovázen velice podařenými filmečky, vyvedenými v samotném herním enginu. Ještě než se vrhneme na novinky si probereme, co že zůstalo z prvního dílu. V první řadě to je ještě dále vylepšený multiplayer a dá-li bůh, tak se dočkáme i online alternativy. Jinak ve splitscreenu se opět můžete utkat až ve čtyřech hráčích a vybrat si z nepřeberného množství nejrůznějších režimů. S nejoblíbenějším – kooperativním módem - by se mělo v konečné verzi hry počítat i do příběhového scénáře, což by znamenalo ohrožení i tolik populárního Halo. Nejspíš se ptáte proč a já vám na to s chutí odpovím. Story mód je totiž perfektní mix původních TimeSpliters a MGS, což by znamenalo opravdu vydařený motiv spolupráce hráčů a tak jeden z největších zážitků ve hře.
I tentokrát zůstaly bizarní postavičky a zbraně nejrůznějšího kalibru - ale to je asi tak vše. Dále už pokračují samé novinky a překvápka. Jestli si snad myslíte, že vletíte do místnosti a tam všechno rozstřílíte na cimpr a campr, tak se zase posaďte a hrajte dál svého oblíbeného Quakena. Tady se totiž budete infiltrovat nepřátelským územím, odstřelovat oponenty pěkně zdálky, rušit kamery a používat obranný systém základny proti jeho původním uživatelům. Pravda, i na případné masakrování individuí dojde, ale již ne v tak bohaté formě. Podle toho, co jsem měl možnost zatím odzkoušet bych řekl, že si autoři z MGS nevzali jenom námět, ale že mu jdou po krku zcela. Umělá inteligence je totiž naprosto úchvatná! Nepřátelé se procházejí, koukají na hodinky, zívají, drbou se na hlavě nebo jen tak lelkují. Jenže běda, jestli uděláte něco špatně - to už po vás nemilosrdně jdou a schovávají se přitom za bedny, dělají efektní kotouly, přivolávají posily nebo jen zbaběle utečou, aby se vzápětí vrátili v hojnějším počtu. Vaší výhodou budiž skutečnost, že přesný zásah do hlavy nebo do srdce odkrytého protivníka znamená jeho okamžitou smrt. I co se týče interaktivity samotného herního prostředí je zde cítit moderní trend. Různé bedničky a sudy jsou již zažitá klasika, ale zde si můžete pohrát i s hasicími přístroji, světly a dokonce i s melouny. Náplně misí se sestávají vždy z několika úkolů pro splnění, mezi něž patří např. likvidování tajných dokumentů, satelitů, aktivování spínačů atd. Samostatné úrovně jsou dostatečně velké, kvalitně navržené a kupodivu vůbec neotravuje nápis loading. Vedle lehce komiksového vzhledu se dočkáte kupy vizuálních efektů v podobě tetelení vzduchu, páry, kouře, ohně apod. Co se týká samotné rychlosti, tak snad bude zachováno 60fps, každopádně již v tomto stádiu jsou TimeSplitters 2 pekelně svižní a nezpozoroval jsem vůbec žádné zpomalování nebo doskakování.
Takže co říci závěrem. Z toho mála, co jsem měl možnost otestovat, se TimeSplitters 2 jeví jako vítané zpestření do již tak zaběhnutého světa FPS, takže pokud vývojáři v jimi vysoko nasazené laťce kvality ve finále nepoleví, jednalo by se zatím o to nejlepší, co se v této oblasti objevilo!