Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tetris – exkluzivní návod

  12:00
Na četné dotazy z řad čtenářstva vám přinášíme exkluzivní návod na obecnou verzi hry Tetris. Věřím, že vám přijde vhod – více již v prvním českém neuspěchaném a zároveň obsáhlém návodu z finální verze hry.

Mohlo by se zdát, že hra jako Tetris, ve které hráč srovnává do řad padající kostičky z vrchní části obrazovky, nepotřebuje svého průvodce. Opak je ale pravdou – vycházíme z četných dotazů zoufalých hráčů, kteří s železnou pravidelností bombardují naši emailovou schránku. Ačkoli to pro zkušené hráče zní nepochopitelně, někteří možná svými nezkušenými kolegy pohrdají, ale opravdu existují tací, kterým hra činí potíže. A právě pro ně jsme připravili tento exkluzivní návod, který zaručeně jinde nenajdete.

Nejprve je nutno seznámit se s charakterem herního prostředí, poněvadž pochopení principu hry je základním stavebním kamenem pro pokročilé úrovně. Vycházejme z předpokladu, že návod je psán dle první, tedy klasické verze hry. Různými obměnami, jimiž tvůrci šperkují svoje verze hry, se z pochopitelných důvodů zabývat nebudeme. Již zvládnutí základní verze může svátečním hráčům zavařit, proto je nebudeme zatěžovat zbytečnými a často zmatečnými herními prvky, které většinou čirou genialitu původní ideje nijak nezlepšují.

Jak správně zahájit hru? Představme si, co hráče čeká při prvním spuštění. Základní verze hry by měla obsahovat obdélník umístěný do středu obrazovky, přičemž na výšku zabírá téměř maximum obrazovky, zatímco na délku pouze (zhruba) její třetinu. Po zahájení hry se v horní pozici obdélníku objeví hrací kostka (poskládaná z několika čtvercových kostiček), jež po skocích a za mírné rychlosti padá na dno obdélníku. Hráč kurzorovými klávesami "vlevo" a "vpravo" hýbe s hrací kostkou v těchto směrech, čímž determinuje její pozici. Na umístění první kostky vesměs nezáleží, je dobré však ctít cíle hry, proto ji musíme umístit tak, aby celá základna hrací kostky dopadla do první linie dna obdélníku (obrázek v tomto odstavci naznačuje správné a špatné zahájení hry). Po umístění první hrací kostky se ve vrchní části obdélníku vygeneruje další hrací kostka, kterou se opět snažíme umístit tak, aby zapadla na dno a respektovala již umístěnou hrací kostku. Cíl hry zní na první pohled snadno – tento závěr obvykle činí méně zkušení hráči, kteří při prvních problémech hru vzdají a neváhají hovořit o nehratelné obtížnosti. Cílem hry je, pozor, umísťovat hrací kostky tak, aby na dně obdélníku vytvořily nepřerušenou linii. Pokud se tak stane, linie zmizí, hráč obdrží kýžené bodové ohodnocení, a kostky ve vrchních pozicích se přesunou o tolik pozic směrem dolů, kolik linií zmizelo. Mocným nástrojem se v tomto případě stávají šipky "nahoru" a "dolu", jejichž stiskem hráč rotuje hrací kostkou o devadesát stupňů doprava, respektive doleva.

TIP #1: Jednejte co možná nejrychleji, je to dobrá příprava pro další úrovně – ovšem nikoliv na úkor zmatečného umísťování herních kostek.

Rotace kostky - pravda vs. mýtus Je obtížné vstřebat tolik informací naráz, proto se podrobněji zaměříme na možné operace s hrací kostkou. Prvních pár kol si hravě vystačíme s posouváním hrací kostky "doleva" a "doprava". Spusťte tedy hru a snažte se kostkami posouvat tak, aby po dosažení dna vznikla linka. Ano, může se stát, že díky předchozímu umístění kostky ta následující nepůjde bez rotace hladce umístit, nicméně v tomto okamžiku hru klidně pokazte. Je důležité, aby se vám zprvu dostal tzv. "do ruky" herní mechanismus s posouváním hrací kostky "doleva" a "doprava". Teprve v okamžiku, kdy se cítíte dostatečně obeznámeni s tímto herním principem – lidově řečeno, dostal se vám do krve, můžeme přistoupit k poněkud náročnějšímu hernímu prvku – rotaci padajících kamenů. Na první pohled se po stisknutí příslušného tlačítka hrací kostka nesmyslně přeskupí, ale není tomu tak. Po pozornějším zkoumání zjistíme, že se otáčí přesně o devadesát stupňů, přičemž zachovává původní tvar. Více prozradí obrázek u tohoto odstavce, který názorně ukazuje, jak rotace probíhá (včetně příkladu rozšířené nepravdy).

TIP #2: Funkce "rotace" využívejte maximálně rozumně. Pokud se dostanete do tzv. "ruského kola", kdy neustále s hrací kostkou rotujete, můžete narazit – a to tak že doslova a do písmene na jinou kostku. Nemusím připomínat, že takovýto náraz do spodní kostky zmaří snahy o precizní zasazení...

Hra končí v okamžiku, pokud se vám nahromadí hrací kostky tak, že už je nemáte kam umísťovat – věřím, že s výše popsaným návodem takováto situace hned tak nenastane. Avšak pozor – ani Tetris svoji kůži neprodá lacino, proto si pro hráče, kterým se víceméně daří, přichystal mnohá úskalí. Jednak přibývají roztodivné tvary hracích kostek, nicméně věřím, že za používání funkce "doleva", "doprava" a "rotace" si nyní dokážete poradit opravdu s každou herní situací. Zdánlivě nevinně na obrazovce monitoru poblikává nápis "úroveň" s číselným označením jedna. Jakmile hra uzná za vhodné, naskakují zde, vždy ale za sebou, vyšší čísla, což má za následek nebývalé zrychlení hry. Princip hry se nijak nemění, jenom jsou kladeny větší požadavky na hráčovou pozornost a schopnost rozhodovat se.

TIP #3: Kostičky padají po skocích. Pokud si opravdu věříte, lze využít času, během něhož kostka poskočí směrem dolů a rychle stisknout "doleva" nebo "doprava" – tímto způsobem se lze "zasunutím" dostat i na zdánlivě nepřístupná místa.

Na závěr jsem si nechal perličku v ovládání, o které jsem se původně ani nechtěl zmiňovat – využívají ji pouze legendární hráči, přičemž většinou sami přiznávají, že mají co dělat. Jedná se o další herní klávesu, kterou hráč sám urychlí přesun kostky z horní pozice obrazovky na dolní. Funguje to za předpokladu, že hráč si počíná tak rychle, že by jej čekání na další kostku zbytečně zdržovalo. V podání nezkušeného hráče jde o rychlou smrt, tedy konec hry, nicméně opravdoví mistři si funkci nebývale pochvalují. S jejím používáním totiž mnohonásobně roste riziko, ale také adrenalin a o napínavou hru nám jde především. Pokud snad uvažujete o jejím používání, musím vás varovat, že její skutečné zvládnutí vyžaduje mnoho hodin tréninku a ani potom není její aplikace stoprocentní. Touto radou končí první díl návodu – věřím, že cenné informace v něm obsažené dozajista oceníte.

Příště se seznámíme s vítěznou strategií, "kterak Tetris pokořit snadno a rychle".

Autor:
  • Nejčtenější

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

novinky 14. 7. 2024 40

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

novinky 18. 7. 2024 26

Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

novinky 13. 7. 2024 66

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

Chtěli vytvořit Skyrim planetu ve Starfieldu, reakce fanoušků je zklamala

novinky 15. 7. 2024 17

Skupina fanoušků her od Bethesdy si uložila heroický úkol, přenést fantasy svět Tamrielu, známého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jasný signál fanouškům. Polské studio teď zaměstnává hlavně nový Zaklínač

novinky 17. 7. 2024 4

Ačkoliv má polské studio v přípravě hned několik projektů, aktuální informace naznačují tomu, že...

Šel jsem si pro výpověď, místo toho mě povýšili, vzpomíná režisér Cyberpunku

novinky 20. 7. 2024 4

Vývojář Pawel Sasko z polského studia CD Projekt prozradil, že když si ho před časem vedení...

Stýská se vám po značce Command & Conquer? Zkuste skvělé demo Tempest Rising

novinky 19. 7. 2024 3

Na Steamu se nečekaně objevilo demo skvěle vypadající strategie Tempest Rising, která se přiznaně...

Predátor z džungle Nahantu. Diablo 4 představuje nové povolání Spiritborn

novinky 19. 7. 2024 10

Studio Blizzard blíž představilo nové povolání Spiritborn, které do hry zavítá letos v říjnu v...

Paramount zařízl sci-fi seriál Halo, přesto zůstává špetka naděje

novinky 19. 7. 2024 24

Hraný sci-fi seriál Halo, které vznikl podle stejnojmenné herní série, končí. Paramount se rozhodl,...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...